statystyki

Sędziowska etyka po nowemu. Ministerialny zespół doprecyzuje zasady?

autor: Małgorzata Kryszkiewicz18.09.2018, 07:20; Aktualizacja: 18.09.2018, 09:08
Niewykluczone więc, że wkrótce pojawią się nowe definicje takich pojęć jak „apolityczność” czy „nieskazitelność charakteru”.

Niewykluczone więc, że wkrótce pojawią się nowe definicje takich pojęć jak „apolityczność” czy „nieskazitelność charakteru”.źródło: ShutterStock

 Sędziowie z Ministerstwa Sprawiedliwości, członek Krajowej Rady Sądownictwa, rzecznik dyscyplinarny oraz jego zastępcy – tak pokrótce wygląda skład zespołu, który powstał przy ministrze sprawiedliwości i który ma mu doradzać w kwestiach dyscyplinarnych sędziów. Na czele grupy stoi Łukasz Piebiak, podsekretarz stanu w resorcie.

Od pewnego czasu można obserwować spór dotyczący odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów oraz zasad etycznych, jakie ich obowiązują. Toczy się on w przestrzeni publicznej pomiędzy ministrem sprawiedliwości i sędziami powiązanymi z obecnym obozem rządzącym (także tymi, którzy wchodzą w skład powołanego właśnie zespołu) a tymi przedstawicielami zawodu, którzy stawiają się w roli obrońców niezależnego sądownictwa. Ci pierwsi twierdzą np. że sędziom nie wolno wypowiadać się krytycznie o działaniach rządu, ci drudzy uważają, że sędziowie mają wręcz obowiązek sprzeciwiać się takim zmianom, które zmierzają do naruszenia ich niezawisłości.

Ten spór wynika m.in. z tego, że obie strony inaczej rozumieją nakaz apolityczności sędziego. A w jego rozstrzygnięciu nie pomagają ani prawo, ani zapisy zawarte w zbiorze zasad etyki zawodowej sędziów. To się jednak może już niedługo zmienić, gdyż, jak informuje MS, powołany 10 września zespół ma się zająć m.in. analizą problematyki związanej z etyką sędziowską. Ma pomóc wypracować – na bazie obowiązujących przepisów – „katalog dobrych praktyk, którymi sędziowie winni kierować się w pracy zawodowej i poza nią”. Resort nie ukrywa, że takie analizy być może posłużą do wprowadzenia zmian w przepisach oraz zbiorze zasad etyki zawodowej sędziów.


Pozostało jeszcze 25% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • sedzia B(2018-09-18 23:17) Zgłoś naruszenie 21

    Pan sędzia Piebiak ma bardzo duże osobiste doświadczenie w przestrzeganiu zasad i reguł dyscyplinarnych, bo jako sędzia miał kilka postępowań o ich naruszenie. Nie ma to jak experientia...

    Odpowiedz
  • fisher(2018-09-19 09:50) Zgłoś naruszenie 21

    kto doprecyzuje zasady etyki dla prokuratorow ?? spasla swqiaczkowski straszacy sedziow dyscyplinarkami za wyroki, czy ta miernota dla ktorej pobicie kogos jest okazaniem niezadowolenia ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane