statystyki

Sędziowska etyka po nowemu. Ministerialny zespół doprecyzuje zasady?

autor: Małgorzata Kryszkiewicz18.09.2018, 07:20; Aktualizacja: 18.09.2018, 09:08
Niewykluczone więc, że wkrótce pojawią się nowe definicje takich pojęć jak „apolityczność” czy „nieskazitelność charakteru”.

Niewykluczone więc, że wkrótce pojawią się nowe definicje takich pojęć jak „apolityczność” czy „nieskazitelność charakteru”.źródło: ShutterStock

 Sędziowie z Ministerstwa Sprawiedliwości, członek Krajowej Rady Sądownictwa, rzecznik dyscyplinarny oraz jego zastępcy – tak pokrótce wygląda skład zespołu, który powstał przy ministrze sprawiedliwości i który ma mu doradzać w kwestiach dyscyplinarnych sędziów. Na czele grupy stoi Łukasz Piebiak, podsekretarz stanu w resorcie.

Od pewnego czasu można obserwować spór dotyczący odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów oraz zasad etycznych, jakie ich obowiązują. Toczy się on w przestrzeni publicznej pomiędzy ministrem sprawiedliwości i sędziami powiązanymi z obecnym obozem rządzącym (także tymi, którzy wchodzą w skład powołanego właśnie zespołu) a tymi przedstawicielami zawodu, którzy stawiają się w roli obrońców niezależnego sądownictwa. Ci pierwsi twierdzą np. że sędziom nie wolno wypowiadać się krytycznie o działaniach rządu, ci drudzy uważają, że sędziowie mają wręcz obowiązek sprzeciwiać się takim zmianom, które zmierzają do naruszenia ich niezawisłości.

Ten spór wynika m.in. z tego, że obie strony inaczej rozumieją nakaz apolityczności sędziego. A w jego rozstrzygnięciu nie pomagają ani prawo, ani zapisy zawarte w zbiorze zasad etyki zawodowej sędziów. To się jednak może już niedługo zmienić, gdyż, jak informuje MS, powołany 10 września zespół ma się zająć m.in. analizą problematyki związanej z etyką sędziowską. Ma pomóc wypracować – na bazie obowiązujących przepisów – „katalog dobrych praktyk, którymi sędziowie winni kierować się w pracy zawodowej i poza nią”. Resort nie ukrywa, że takie analizy być może posłużą do wprowadzenia zmian w przepisach oraz zbiorze zasad etyki zawodowej sędziów.


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • sedzia B(2018-09-18 23:17) Zgłoś naruszenie 21

    Pan sędzia Piebiak ma bardzo duże osobiste doświadczenie w przestrzeganiu zasad i reguł dyscyplinarnych, bo jako sędzia miał kilka postępowań o ich naruszenie. Nie ma to jak experientia...

    Odpowiedz
  • fisher(2018-09-19 09:50) Zgłoś naruszenie 21

    kto doprecyzuje zasady etyki dla prokuratorow ?? spasla swqiaczkowski straszacy sedziow dyscyplinarkami za wyroki, czy ta miernota dla ktorej pobicie kogos jest okazaniem niezadowolenia ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane