statystyki

Czy obrońca musi być na sali? O etyce zawodowej prawnika

autor: Szymon Cydzik30.06.2018, 08:00; Aktualizacja: 30.06.2018, 09:14
Empatia jest w dużej mierze cechą wrodzoną, jednak umiejętności komunikacyjnych można się uczyć

Empatia jest w dużej mierze cechą wrodzoną, jednak umiejętności komunikacyjnych można się uczyćźródło: ShutterStock

Oprócz prowadzenia sprawy prawnicy powinni też starać się wesprzeć klienta psychicznie i wyjaśnić mu kwestie prawne, których nie rozumie.

Skargi składane na adwokatów czy radców prawnych w związku z prowadzonymi sprawami sądowymi najczęściej dotyczą niestawienia się na ogłoszeniu wyroku lub wysyłania na rozprawy substytutów. Nie są to zaniedbania, które wpływałyby na wynik sprawy. Apelacje bowiem pisze się najczęściej na podstawie pisemnego uzasadnienia, które otrzymuje się później niż sam wyrok, a dobrze przygotowany substytut może reprezentować klienta nie gorzej niż ustanowiony w sprawie pełnomocnik (choć jeśli zastępstwa szuka się na ostatnią chwilę, może pojawić się problem).

Zrozumiałe jest też, że wyprawa do sądu i powrót z niego zabiera czas, który prawnik mógłby poświęcić na pracę nad inną sprawą (nawet dla tego samego klienta).

Z proceduralnego punktu widzenia obecność pełnomocnika przy ogłoszeniu wyroku nie ma znaczenia. Nie wymagają jej też ani przepisy kodeksu postępowania karnego, ani też (przynajmniej wprost) reguły wykonywania zawodu zawarte w kodeksach i regulaminach.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • pytajnik?(2018-06-30 09:56) Zgłoś naruszenie 72

  A do czego potrzebny jest mecenas na ogłoszeniu wyroku? Żeby przez coś takiego pisać skargę? Beznadzieja! Zaznaczam, nie jestem prawnikiem. Ale ostatnie lata wymusiły na mnie pewne obycie w sądach.

  Odpowiedz
 • komunistyczne nawyki(2018-06-30 23:34) Zgłoś naruszenie 36

  Takie są skutki kiedy daje się monopol. Jeśli interesu pilnuje państwo to można przestać przejmować się klientami.

  Odpowiedz
 • I(2018-06-30 21:48) Zgłoś naruszenie 28

  PROKURATOR MU WYRĘĆZY ,PRAWNIK NIC NIE ZNACZY I TAK ALBO SĄ ALBO PROKURTOR SPRZECIWI SIE PRAWNIKOWI ,A JAK JAKBY INACZEJ I TAK KAZDY WEZMIE SWOJĄKASĘO KIESZENI ,PO PRZEGRANEJ KLIENTA KTÓRY ZWRACA SIE DO URZĘU PRZEKONANY ZE TAM WRESZCIE SPRAWIEDLIWIE ODBĘZIE SIE WYROK ,KTO TAK MYSLI JEST W BŁĘŻE W RP POMIMO ZE RZĄŻI PIS SPRAWIEDLIWOSC WOŁA O PMSTĘO NIEBA

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane