statystyki

„Przewlekłość postępowania sądowego” - Dobra książka, ale science-fiction

18.09.2018, 08:54; Aktualizacja: 18.09.2018, 11:45
Książka to zbiór artykułów naukowych przygotowanych na konferencję „Przewlekłość postępowania sądowego”.

Książka to zbiór artykułów naukowych przygotowanych na konferencję „Przewlekłość postępowania sądowego”.źródło: ShutterStock

 Politycy starają się nam za wszelką cenę udowodnić, że gdy sędzią jest Kowalski – obywatelowi jest źle, a gdy będzie Nowak – będzie dobrze. To, rzecz jasna, tak wcale nie działa. Gdy bowiem tak Kowalski, jak i Nowak zderzają się z procedurą, pozostaje im jedynie złapać się za głowę.

Nazywajmy rzeczy po imieniu: sądzenie się w Polsce to udręka. Wpływ na to mają też sami sędziowie, ale jednak kluczowy jest sposób zorganizowania wymiaru sprawiedliwości. Nie przez osobę sędziego czekamy na wyrok w prostej sprawie gospodarczej dwa lata, a postępowanie o wpis do księgi wieczystej (banał!) potrafi się ciągnąć nawet cztery lata (słowo daję, taki przypadek był ostatnio w Sądzie Najwyższym; kobieta aż płakała, gdy się dowiedziała, że na ostateczne rozstrzygnięcie będzie musiała poczekać jeszcze ze dwa lata).

Czas trwania postępowań sądowych w Polsce to dramat. A przewlekłość w rozpatrywaniu spraw to dramat do kwadratu. I właśnie o tym jest książka, o której dzisiaj. To naprawdę dobra pozycja, choć z gatunku science-fiction. Dobrzy naukowcy wskazują bowiem, co należy zrobić, by było lepiej, a wszyscy doskonale wiemy, że lepiej nie będzie. Co oczywiście nie oznacza, że szkoda czasu na lekturę.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane