statystyki

„Przewlekłość postępowania sądowego” - Dobra książka, ale science-fiction

18.09.2018, 08:54; Aktualizacja: 18.09.2018, 11:45
Książka to zbiór artykułów naukowych przygotowanych na konferencję „Przewlekłość postępowania sądowego”.

Książka to zbiór artykułów naukowych przygotowanych na konferencję „Przewlekłość postępowania sądowego”.źródło: ShutterStock

 Politycy starają się nam za wszelką cenę udowodnić, że gdy sędzią jest Kowalski – obywatelowi jest źle, a gdy będzie Nowak – będzie dobrze. To, rzecz jasna, tak wcale nie działa. Gdy bowiem tak Kowalski, jak i Nowak zderzają się z procedurą, pozostaje im jedynie złapać się za głowę.

Nazywajmy rzeczy po imieniu: sądzenie się w Polsce to udręka. Wpływ na to mają też sami sędziowie, ale jednak kluczowy jest sposób zorganizowania wymiaru sprawiedliwości. Nie przez osobę sędziego czekamy na wyrok w prostej sprawie gospodarczej dwa lata, a postępowanie o wpis do księgi wieczystej (banał!) potrafi się ciągnąć nawet cztery lata (słowo daję, taki przypadek był ostatnio w Sądzie Najwyższym; kobieta aż płakała, gdy się dowiedziała, że na ostateczne rozstrzygnięcie będzie musiała poczekać jeszcze ze dwa lata).

Czas trwania postępowań sądowych w Polsce to dramat. A przewlekłość w rozpatrywaniu spraw to dramat do kwadratu. I właśnie o tym jest książka, o której dzisiaj. To naprawdę dobra pozycja, choć z gatunku science-fiction. Dobrzy naukowcy wskazują bowiem, co należy zrobić, by było lepiej, a wszyscy doskonale wiemy, że lepiej nie będzie. Co oczywiście nie oznacza, że szkoda czasu na lekturę.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane