statystyki

Jest szansa na podwyżki dla zatrudnionych w sądownictwie

autor: Emilia Świętochowska04.09.2018, 07:31; Aktualizacja: 04.09.2018, 08:03
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Związkowcy wychodzą z założenia, że specyfika pracy pracowników sądów i jednostek prokuratury znacząco odbiega od charakteru obowiązków pracowników samorządowych czy korpusu służby cywilnej.źródło: ShutterStock

 W Ministerstwie Sprawiedliwości wystartowały prace nad koncepcją nowej ustawy o pracownikach sądów i prokuratur. Przygotowaniem propozycji zajmuje się zespół urzędników, dyrektorów sądów, sędziów i związkowców pod kierownictwem wiceszefa resortu sprawiedliwości Michała Wójcika. Jego powołanie to przede wszystkim efekt długiego lobbingu NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa oraz Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

Organizacje wspólnie przygotowały też założenia do przyszłej ustawy, które staną się punktem wyjścia dla prac zespołu. Są one orientowane zwłaszcza na zminimalizowanie rotacji personelu, promowanie specjalizacji, a także większego zaangażowania w pracę. – Nas jako związek interesują przede wszystkim szczegółowe zasady wynagradzania, czyli treść rozporządzenia MS, które obecnie wydawane jest na podstawie delegacji zawartej w art. 14 ustawy o pracownikach sądów i prokuratur. Zależy nam również na stworzeniu czytelnych zasad awansu zawodowego – podkreśla Jacek Skała, szef ZZPiPP RP.

Płace pracowników budżetówki są zamrożone już od prawie 10 lat. Aktualnie przeciętne uposażenie personelu sądowego i prokuratorskiego pozostaje sporo poniżej średniego wynagrodzenia w gospodarce (np. w jednostkach rejonowych prokuratury oscylują wokół 2,6 tys. zł brutto). W tym roku w przeliczeniu na etat podwyżki dla sądowych kadr sięgnęły w przybliżeniu ok. 70 zł netto. Związkowcy domagali się przynajmniej cztery razy tyle, ale ostatecznie dodatkowe pieniądze na bonusy dla urzędników i asystentów w ustawie budżetowej zablokowało Ministerstwo Finansów. Ich zdaniem należałoby objąć personel pomocniczy mnożnikowym systemem wynagrodzeń i wyłączyć spod regulacji znacznej części kodeksu pracy. Sugerują też, że premia za wysługę po 5 latach pracy powinna wynosić 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Kwota ta wzrastałaby następnie o 1 proc. za każdy następny rok pracy.


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (23)

  • Dziad sądowy (2018-09-04 08:47) Zgłoś naruszenie 600

    Znowu tytuł wprowadza czytelników w błąd. Jakie podwyżki? ?? Podwyżki to będą jak rząd zwaloryzuje wynagrodzenia zamrożone od 2010r. !!!dopiero po tym będzie można mówić o podwyżkach !

    Odpowiedz
  • Adam4(2018-09-04 16:15) Zgłoś naruszenie 390

    Jest szansa. Jaka wielka łaska ;) Skoro są pieniądze na zasiłki dla ludzi którym nie chce się pracować to dlaczego nie ma pieniędzy na godziwe wynagrodzenie dla ludzi którzy pracują?

    Odpowiedz
  • portfelik(2018-09-04 09:20) Zgłoś naruszenie 340

    Żart. Jeśli zabiera się za dziesięcioletnie zaniechanie waloryzacji inflacyjnej przez pisanie PROJEKTU USTAWY, to znaczy, że nikomu nie zależy na efekcie. Jest to najdłuższa i najbardziej wyboista droga, by coś osiągnąć. Dobra tylko w tym, żeby udawać rozwiązanie problemu. Pokazywać, że z uporem dąży się do zarysowanego na horyzoncie, celu...

    Odpowiedz
  • Sekretarz sądiwy(2018-09-04 10:02) Zgłoś naruszenie 302

    Proszę aby ta pani z Solidarności nie wypowiadała się w imieniu wszystkich pracowników sądów. Propozycja żądań podwyżek 280 zł to może żądać dla siebie, bo większość pracowników uważa to żenującą propozycję.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Najpierw zaległości za 8 lat zaciskania pasa(2018-09-04 10:15) Zgłoś naruszenie 300

    Jakie podwyżki, chyba podwyżki "w rozpiętości widełek wynagrodzeń" bo wysokość wynagrodzeń poszczególnych pracowników - mieszcząca się przecież w obecnych i tych nowych widełkach, pozostanie bez zmian. 8 lat bez wyrównań inflacyjnych - licząc na szybko to około 3200 zł wyrównania jednorazowego bez odsetek za te wszystkie lata zaciskania pasa, a poza tym obecnie to wynagrodzenie musiałoby wzrosnąć na dzień dobry średnio o 40 zł brutto za każdy rok (przyjęta kwota to średnia, w jednym roku było więcej, w drugim mniej) - to daje kwotę 300 zł brutto natychmiastowej podwyżki. Dla każdego. I wtedy dopiero będziemy na ZERO i możemy zacząć rozmawiać o podwyżkach w sądownictwie... Najpierw załatwmy zaległości, bo na naszym garbie było najłatwiej zaoszczędzić, zwłaszcza jak się ma ustawowy zakaz strajku...

    Odpowiedz
  • pracownik sr(2018-09-04 13:31) Zgłoś naruszenie 284

    Płakać się chce jak sie to czyta. Od 10 lat nie mamy podwyżek, żyjemy na skraju nędzy, wymagania w pracy są olbrzymie a o pracę sędziów nie pytajcie, tylko my możemy powiedzieć jak naprawdę pracują. Takie "podwyżki" po tylu latach to znów czarna rozpacz. Dlaczego szanowni redaktorzy nie porozmawiają z prawdziwymi pracownikami sądów i nie sprawdzą jak jest rzeczywistość?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Robak (2018-09-04 19:30) Zgłoś naruszenie 251

    Praca w sądach nie jest szanowana, urzędnik jest lekceważony - zarówno przez INTERESANTÓW jak i władze zwierzchnie. Nikt nie docenia wysiłku i ciężkiej pracy, nikt nie docenia odpowiedzialności, fachowości. Wszyscy nas mają w d... Dlatego nowych pracowników nie przybywa. Ktoś wygra konkurs ale jak się dowiaduje o warunkach pracy i płacy - NIE PRZYCHODZI. Młodzi ludzie (np. po stażach) czy dopiero zatrudnieni uciekają z sądów. Po 28 latach pracy w SR na rękę 2000??? Śmieszne prawda? A ja tak mam. Nie choruję, urlop uzgadniam z zastępcą. I straszno i smieszno ...

    Odpowiedz
  • T1000(2018-09-04 09:27) Zgłoś naruszenie 170

    Szanse to są zawsze i jak dotąd zawsze nic z tego nie wychodzi.

    Odpowiedz
  • wer(2018-09-04 12:10) Zgłoś naruszenie 121

    Polska w ruinie i to za PIS? Przecież to niemożliwe :)

    Odpowiedz
  • JP(2018-09-04 09:22) Zgłoś naruszenie 90

    co to za bzdury, a jak inaczej teraz jest liczona premia za wysługę lat ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • obk(2018-09-04 20:41) Zgłoś naruszenie 30

    Dlaczego zawsze tylko pracownicy Sadu a co z pracownikami Prokuratury my we Wrocławiu dostaliśmy po 20 latach pracy podwyżki 36 złoty netto plus 4 zł wysługi po 20 latach pracy czyli 40 zł powidzki zaje..... faj.......żenada teraz będzie pewnie tak samo !!!!!!!!!! pewnie znowu nędza

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2018-09-06 09:46) Zgłoś naruszenie 016

    A co z emerytami ? Kiedy będą podwyżki ? Sądownictwo i tak ma ogromne place !!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • rys(2018-09-06 09:48) Zgłoś naruszenie 012

    Mam nadzieje ,że PIS wprowadzi trzynastą emeryturę - macie głos u 8 mln emerytów !! Bravo PIS A w sądach trzeba zmian

    Odpowiedz