statystyki

Jest szansa na podwyżki dla zatrudnionych w sądownictwie

autor: Emilia Świętochowska04.09.2018, 07:31; Aktualizacja: 04.09.2018, 08:03
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Związkowcy wychodzą z założenia, że specyfika pracy pracowników sądów i jednostek prokuratury znacząco odbiega od charakteru obowiązków pracowników samorządowych czy korpusu służby cywilnej.źródło: ShutterStock

 W Ministerstwie Sprawiedliwości wystartowały prace nad koncepcją nowej ustawy o pracownikach sądów i prokuratur. Przygotowaniem propozycji zajmuje się zespół urzędników, dyrektorów sądów, sędziów i związkowców pod kierownictwem wiceszefa resortu sprawiedliwości Michała Wójcika. Jego powołanie to przede wszystkim efekt długiego lobbingu NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa oraz Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

Organizacje wspólnie przygotowały też założenia do przyszłej ustawy, które staną się punktem wyjścia dla prac zespołu. Są one orientowane zwłaszcza na zminimalizowanie rotacji personelu, promowanie specjalizacji, a także większego zaangażowania w pracę. – Nas jako związek interesują przede wszystkim szczegółowe zasady wynagradzania, czyli treść rozporządzenia MS, które obecnie wydawane jest na podstawie delegacji zawartej w art. 14 ustawy o pracownikach sądów i prokuratur. Zależy nam również na stworzeniu czytelnych zasad awansu zawodowego – podkreśla Jacek Skała, szef ZZPiPP RP.

Płace pracowników budżetówki są zamrożone już od prawie 10 lat. Aktualnie przeciętne uposażenie personelu sądowego i prokuratorskiego pozostaje sporo poniżej średniego wynagrodzenia w gospodarce (np. w jednostkach rejonowych prokuratury oscylują wokół 2,6 tys. zł brutto). W tym roku w przeliczeniu na etat podwyżki dla sądowych kadr sięgnęły w przybliżeniu ok. 70 zł netto. Związkowcy domagali się przynajmniej cztery razy tyle, ale ostatecznie dodatkowe pieniądze na bonusy dla urzędników i asystentów w ustawie budżetowej zablokowało Ministerstwo Finansów. Ich zdaniem należałoby objąć personel pomocniczy mnożnikowym systemem wynagrodzeń i wyłączyć spod regulacji znacznej części kodeksu pracy. Sugerują też, że premia za wysługę po 5 latach pracy powinna wynosić 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Kwota ta wzrastałaby następnie o 1 proc. za każdy następny rok pracy.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

  • Dziad sądowy (2018-09-04 08:47) Zgłoś naruszenie 690

    Znowu tytuł wprowadza czytelników w błąd. Jakie podwyżki? ?? Podwyżki to będą jak rząd zwaloryzuje wynagrodzenia zamrożone od 2010r. !!!dopiero po tym będzie można mówić o podwyżkach !

    Odpowiedz
  • Adam4(2018-09-04 16:15) Zgłoś naruszenie 540

    Jest szansa. Jaka wielka łaska ;) Skoro są pieniądze na zasiłki dla ludzi którym nie chce się pracować to dlaczego nie ma pieniędzy na godziwe wynagrodzenie dla ludzi którzy pracują?

    Odpowiedz
  • portfelik(2018-09-04 09:20) Zgłoś naruszenie 410

    Żart. Jeśli zabiera się za dziesięcioletnie zaniechanie waloryzacji inflacyjnej przez pisanie PROJEKTU USTAWY, to znaczy, że nikomu nie zależy na efekcie. Jest to najdłuższa i najbardziej wyboista droga, by coś osiągnąć. Dobra tylko w tym, żeby udawać rozwiązanie problemu. Pokazywać, że z uporem dąży się do zarysowanego na horyzoncie, celu...

    Odpowiedz
  • Najpierw zaległości za 8 lat zaciskania pasa(2018-09-04 10:15) Zgłoś naruszenie 380

    Jakie podwyżki, chyba podwyżki "w rozpiętości widełek wynagrodzeń" bo wysokość wynagrodzeń poszczególnych pracowników - mieszcząca się przecież w obecnych i tych nowych widełkach, pozostanie bez zmian. 8 lat bez wyrównań inflacyjnych - licząc na szybko to około 3200 zł wyrównania jednorazowego bez odsetek za te wszystkie lata zaciskania pasa, a poza tym obecnie to wynagrodzenie musiałoby wzrosnąć na dzień dobry średnio o 40 zł brutto za każdy rok (przyjęta kwota to średnia, w jednym roku było więcej, w drugim mniej) - to daje kwotę 300 zł brutto natychmiastowej podwyżki. Dla każdego. I wtedy dopiero będziemy na ZERO i możemy zacząć rozmawiać o podwyżkach w sądownictwie... Najpierw załatwmy zaległości, bo na naszym garbie było najłatwiej zaoszczędzić, zwłaszcza jak się ma ustawowy zakaz strajku...

    Odpowiedz
  • Sekretarz sądiwy(2018-09-04 10:02) Zgłoś naruszenie 372

    Proszę aby ta pani z Solidarności nie wypowiadała się w imieniu wszystkich pracowników sądów. Propozycja żądań podwyżek 280 zł to może żądać dla siebie, bo większość pracowników uważa to żenującą propozycję.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • pracownik sr(2018-09-04 13:31) Zgłoś naruszenie 364

    Płakać się chce jak sie to czyta. Od 10 lat nie mamy podwyżek, żyjemy na skraju nędzy, wymagania w pracy są olbrzymie a o pracę sędziów nie pytajcie, tylko my możemy powiedzieć jak naprawdę pracują. Takie "podwyżki" po tylu latach to znów czarna rozpacz. Dlaczego szanowni redaktorzy nie porozmawiają z prawdziwymi pracownikami sądów i nie sprawdzą jak jest rzeczywistość?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Robak (2018-09-04 19:30) Zgłoś naruszenie 361

    Praca w sądach nie jest szanowana, urzędnik jest lekceważony - zarówno przez INTERESANTÓW jak i władze zwierzchnie. Nikt nie docenia wysiłku i ciężkiej pracy, nikt nie docenia odpowiedzialności, fachowości. Wszyscy nas mają w d... Dlatego nowych pracowników nie przybywa. Ktoś wygra konkurs ale jak się dowiaduje o warunkach pracy i płacy - NIE PRZYCHODZI. Młodzi ludzie (np. po stażach) czy dopiero zatrudnieni uciekają z sądów. Po 28 latach pracy w SR na rękę 2000??? Śmieszne prawda? A ja tak mam. Nie choruję, urlop uzgadniam z zastępcą. I straszno i smieszno ...

    Odpowiedz
  • T1000(2018-09-04 09:27) Zgłoś naruszenie 200

    Szanse to są zawsze i jak dotąd zawsze nic z tego nie wychodzi.

    Odpowiedz
  • wer(2018-09-04 12:10) Zgłoś naruszenie 161

    Polska w ruinie i to za PIS? Przecież to niemożliwe :)

    Odpowiedz
  • JP(2018-09-04 09:22) Zgłoś naruszenie 120

    co to za bzdury, a jak inaczej teraz jest liczona premia za wysługę lat ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • obk(2018-09-04 20:41) Zgłoś naruszenie 41

    Dlaczego zawsze tylko pracownicy Sadu a co z pracownikami Prokuratury my we Wrocławiu dostaliśmy po 20 latach pracy podwyżki 36 złoty netto plus 4 zł wysługi po 20 latach pracy czyli 40 zł powidzki zaje..... faj.......żenada teraz będzie pewnie tak samo !!!!!!!!!! pewnie znowu nędza

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Paragraf(2018-12-11 18:57) Zgłoś naruszenie 20

    Prace nad tą ustawą trwają od 2 lat. Przez rok ustawa leżała i nic się nie działo. Teraz jak odgrzewany kotlet wyskoczyli.

    Odpowiedz
  • gość (2018-12-13 17:55) Zgłoś naruszenie 21

    Asystent sędziego po wydziale prawa, po aplikacji i często po studiach podyplomowych i różnych specjalizacjach zarabia 3500 zł brutto bo Pan Ziobro wprowadził przedział od 3500 zł do 4200 zł brutto to jak na takie kwalifikacje i nakład pracy zdecydowanie za mało tym bardziej, że stosowana jest standardowo najniższa stawka, a jeszcze trzeba odbywać staż asystentencki co tylko dezorganizuje pracę. To jest śmiechu warte. Winni są też pracownicy którzy nie protestowali przez tak długi czas i się nie upominali o swoje tylko jak te potulne baranki zasuwali jeszcze w nadgodzinach za które nikt nie płacił bo Ministerstwo oszczędzali na etatach i trzeba było pracować za pięciu bo tyle jest pracy.

    Odpowiedz
  • emeryt(2018-09-06 09:46) Zgłoś naruszenie 027

    A co z emerytami ? Kiedy będą podwyżki ? Sądownictwo i tak ma ogromne place !!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • rys(2018-09-06 09:48) Zgłoś naruszenie 019

    Mam nadzieje ,że PIS wprowadzi trzynastą emeryturę - macie głos u 8 mln emerytów !! Bravo PIS A w sądach trzeba zmian

    Odpowiedz