statystyki

Unijny trybunał bierze się za polskich sędziów

autor: Emilia Świętochowska28.08.2018, 07:02; Aktualizacja: 28.08.2018, 08:19
Jeśli postępowaniu zostanie nadany priorytet, wówczas wyroku można spodziewać się w ciągu kilku miesięcy

Jeśli postępowaniu zostanie nadany priorytet, wówczas wyroku można spodziewać się w ciągu kilku miesięcyźródło: ShutterStock

Zapadnie decyzja, czy sprawa SN pójdzie przyspieszoną ścieżką.

Pierwszy formalny krok do zbadania pytań prejudycjalnych dotyczących obniżenia wieku emerytalnego sędziów SN został wykonany. Jak podał wczoraj TVN24, prezes TSUE wyznaczył już do tej sprawy sędziego sprawozdawcę i rzecznika generalnego. – To procedura wynikająca z regulaminu trybunału. Nie zadziało się nic nadzwyczajnego – zastrzega dr Maciej Taborowski, ekspert prawa europejskiego z UW.

Regulamin trybunału nie precyzuje, w jakim terminie musi nastąpić przydzielenie sprawy sędziemu sprawozdawcy i rzecznikowi generalnemu. Mówi jedynie, że należy to zrobić „w możliwie najkrótszym czasie”. Pytania prejudycjalne dotyczące złamania przez rząd zasady nieusuwalności sędziów SN formalnie trafiły do Luksemburga niespełna trzy tygodnie temu. – Od 9 sierpnia trybunał się nimi zajmuje, ale żadne procesowe ani merytoryczne decyzje nie zapadły – zaznaczył w rozmowie z PAP Ireneusz Kolowca z wydziału prasowego TSUE. Niektórzy komentatorzy uważają, że jak na wakacyjny sezon wybór sędziego sprawozdawcy zapadł szybko. – W sierpniu trybunał luksemburski właściwie nie pracuje – mówi prof. Ireneusz Kamiński, specjalista prawa międzynarodowego z PAN.

Dopiero po wysłuchaniu stanowiska sędziego sprawozdawcy i rzecznika generalnego prezes bądź wiceprezes unijnego trybunału zadecyduje, czy rozpatrzy polską sprawę w trybie przyspieszonym – o co wnioskują autorzy pytań prejudycjalnych – czy też zwykłym.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Le-vy(2018-08-28 17:26) Zgłoś naruszenie 03

    Może przenieść Luksemburg do W-wy będzie szybciej, z tego pośpiechu musieli przerwać urlopy - Tusk jest the best.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane