statystyki

Reklamacja z tytułu rękojmi: „Niezwłocznie” nie oznacza „w tej samej sekundzie”, ale bez zbędnej zwłoki

autor: Małgorzata Kryszkiewicz21.08.2018, 17:30
Biorąc to pod uwagę, łódzki SO uznał, że zrealizowanie aktów staranności, wytknięcie wad i zgłoszenie ich drogą e-mailową w ciągu dwóch dni od nadejścia przesyłki nie było działaniem opieszałym, a tym bardziej – dotkniętym zwłoką.

Biorąc to pod uwagę, łódzki SO uznał, że zrealizowanie aktów staranności, wytknięcie wad i zgłoszenie ich drogą e-mailową w ciągu dwóch dni od nadejścia przesyłki nie było działaniem opieszałym, a tym bardziej – dotkniętym zwłoką.źródło: ShutterStock

Profesjonalista, który kupił towar, ma prawny obowiązek starannie go zbadać. Nie należy od niego wymagać, by zawiadomił sprzedawcę o wadach w momencie odbioru przesyłki – orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi.

Spór dotyczył kilku par nart nabytych drogą wysyłkową. Po otrzymaniu sprzętu kupujący stwierdzili, że ma on wady, i złożyli reklamację z tytułu rękojmi. Sprzedawca nie uwzględnił jej, powołując się na art. 563 par. 1 kodeksu cywilnego. Przepis ten stanowi, że przy sprzedaży między przedsiębiorcami kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi, jeżeli nie zbadał rzeczy w czasie i w sposób przyjęty przy rzeczach tego rodzaju oraz nie zawiadomił niezwłocznie sprzedawcy o wadzie, a gdy wada wyszła na jaw później, nie zawiadomił sprzedawcy niezwłocznie po jej stwierdzeniu. Pozwany podnosił, że powodowie mieli możliwość wykrycia wady kilka dni wcześniej. Jego zdaniem zawiadomienie o jej wystąpieniu nie nastąpiło niezwłocznie.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane