statystyki

Wolność wypowiedzi sędziów: Prezes krakowskiego sądu nie zamierza odpuszczać

autor: Małgorzata Kryszkiewicz16.08.2018, 07:38; Aktualizacja: 16.08.2018, 08:57
Adam Bodnar uznał, że dokument narusza konstytucyjne zasady wolności prasy i wyrażania poglądów

Adam Bodnar uznał, że dokument narusza konstytucyjne zasady wolności prasy i wyrażania poglądówźródło: ShutterStock

Zakaz udzielania wywiadów na terenie sądu przez sędziów, którzy nie dostali na to zgody, nie narusza wolności wypowiedzi. Tak przynajmniej twierdzi autorka budzącej kontrowersje zasady Dagmara Pawełczyk-Woicka, prezes SO w Krakowie.

Pismo jest odpowiedzią na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich, którego zaniepokoiło zarządzenie Pawełczyk-Woickiej. Chodziło o regulację, w myśl której sędzia chcący udzielać wywiadów i informacji na terenie SO w Krakowie, musi uzyskać na to zgodę prezesa tej jednostki. Urzędnik ma pytać o pozwolenie dyrektora sądu.

Adam Bodnar uznał, że dokument narusza konstytucyjne zasady wolności prasy i wyrażania poglądów. Jego zdaniem lektura przepisów prawa o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 23 ze zm.) prowadzi do oczywistego wniosku, że akt ten nie upoważnia prezesa ani dyrektora do wkraczania w materię wolności wypowiedzi. Rzecznik zwrócił uwagę na to, że „jakiekolwiek próby uniemożliwienia kontaktu pracownika z dziennikarzami są sprzeczne z prawem i mogą zostać potraktowane jako tłumienie krytyki prasowej”. Zażądał usunięcia kontestowanego rozwiązania.


Pozostało jeszcze 35% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

 • Mecenas(2018-08-16 10:58) Zgłoś naruszenie 4019

  chciałbym na rozprawach w krakowskich sądach mieć taką swobodę wypowiedzi, jaką żądają ci sędziowie wypowiadający się w sprawach politycznych....

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • sceptyk(2018-08-16 12:32) Zgłoś naruszenie 2715

  Wyobraźmy sobie taką sytuację w prywatnej firmie- pracownik w godzinach pracy na terenie firmy, w której jest pracownikiem, krytykuje sobie prezesa tej firmy powołując się na wolność wypowiedzi....

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • jestem za zakazem(2018-08-16 16:06) Zgłoś naruszenie 2212

  Sędziowie , na terenie sądów, mają zajmować się prowadzeniem spraw a nie udzielaniem wywiadów tymbardziej, że ich wywiady mają często zabarwienie polityczne. Budynek sądu - to obiekt użyteczności publicznej utrzymywany za pieniądze podatników. Brakuje jeszcze tego , aby na terenie takich obiektów odbywały się demonstracje np KOD. Niechaj więc sędziowie realizują swoje zapały polityczne poza takimi obiektami , w tym w ich domach.

  Odpowiedz
 • podatnik(2018-08-16 14:37) Zgłoś naruszenie 1612

  Uważam że sędziowie mają prawo się wypowiadać i krytykować wybraną prezes przez Ziobrę

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • wjw(2018-08-16 13:32) Zgłoś naruszenie 136

  Jak to mówią: Daj kurze grzędę...

  Odpowiedz
 • politykowanie to przeciwieństwo bezstronności(2018-08-17 07:43) Zgłoś naruszenie 58

  Dlatego Rzymianie mieli lepsze rozwiązania cywilistyczne niż my. Oni do swoich spraw sędziów wybierali sobie sami. Nie ma lepszej rzeczy jak to gdy strony same wybiorą sobie sędziego, w sprawie cywilnej. W sprawach karnych sędziowie tez powinni być wybierani, tyle, że przez społeczeństwo. Wtedy można by wyeliminować politykierów z tego zawodu. Jak mu się podoba polityka, to niech zostanie politykiem, a nie sędzią.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • krakowiaczek (2018-08-17 18:18) Zgłoś naruszenie 43

  tej pani niema co komentowac to kumunistyczne slowa tylko dzisiaj alez ma tupet jakby sad byl jej prywatnym folwarkiem szambo

  Odpowiedz
 • re(2018-08-17 12:52) Zgłoś naruszenie 33

  Jak widać, spora część dyskutantów nie zauważyła (albo raczej udaje, że nie zauważyła) co jest przedmiotem komentowanego tekstu. Otóż nie sama zasadność pomysłów prezes SO (bo tu sprawa jest zupełnie oczywista) lecz kuriozalna obrona tych rażąco niedopuszczalnych (i kompromitujących) zakazów. A wydawało mi się, że jest to miejsce do dyskusji a nie do obrażania innych i rozumu absurdalnymi politycznymi sloganami.

  Odpowiedz
 • alex(2018-08-18 10:30) Zgłoś naruszenie 22

  Prawo Pani prezes SO w Krakowie, tak trzymać, z kastą inaczej się nie da.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane