statystyki

Spór o praworządność: Irlandzka sędzia na wojnie z polskim ministerstwem sprawiedliwości

autor: Emilia Świętochowska13.08.2018, 07:58; Aktualizacja: 13.08.2018, 09:29
Marcin Warchoł wielokrotnie krytykował wstrzymanie wykonania ENA i wystąpienie do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniem prejudycjalnym

Marcin Warchoł wielokrotnie krytykował wstrzymanie wykonania ENA i wystąpienie do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniem prejudycjalnymźródło: ShutterStock

Istnieje realne ryzyko, że aresztowanemu grozi w Polsce nierzetelny proces ze względu na systemowe ograniczenie niezależności sądów – uznała Aileen Donnelly, sędzia irlandzkiego High Court, w sprawie wydania polskiego obywatela do kraju.

Przed ostatecznym rozstrzygnięciem o losach poszukiwanego zamierza uzyskać dodatkowe informacje od sądu, który wydał europejski nakaz aresztowania (ENA). Ma to jej pomóc ocenić, jak duże jest zagrożenie naruszenia przez polskie organy praw podstawowych mężczyzny podejrzewanego o handel narkotykami.

„Udokumentowane wypowiedzi wiceministra sprawiedliwości (Marcina Warchoła – red.) wydają się negować domniemanie niewinności podsądnego. Jest to szczególnie niepokojące, gdy weźmie się pod uwagę pozycję ministra sprawiedliwości jako prokuratora generalnego, a także jego rolę w dyscyplinowaniu prezesów sądów” – czytamy w decyzji sędzi Donnelly.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Bert(2018-08-13 12:08) Zgłoś naruszenie 1616

  lesbijska sędzia zapomina, że wprawie międzynarodowym obowiązuje zasada wzajemności. Pierwsza z brzegu prośba irlandzkiego sądu, tak jak tu, pod byle dętym pretekstem zostanie potraktowana podobnie.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Kpiarz (2018-08-13 10:52) Zgłoś naruszenie 1615

  No i tak dzięki prawnym manipulacjom PiS staliśmy się prawnym zad.... Europy. Tak trzymać panowie, tak trzymać....... aż do wyborów.!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Nj(2018-08-13 12:23) Zgłoś naruszenie 1412

  Wara od Polski malej irlandi

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ny(2018-08-13 12:26) Zgłoś naruszenie 915

  Maly kraj bez swojego slowa bo co mowi Anglia musza sie z tym zgadzac wara od Polski

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane