statystyki

Usunięcie drzewa: Stan zdrowia i dochody wpływają na wymiar kary

autor: Artur Radwan09.08.2018, 09:20; Aktualizacja: 09.08.2018, 09:23
Mężczyzna zaskarżył decyzję SKO do WSA. A ten stwierdził, że wójt prawidłowo uwzględnił oświadczenie majątkowe skarżącego, jego stan zdrowia oraz całokształt sytuacji dochodowej

Mężczyzna zaskarżył decyzję SKO do WSA. A ten stwierdził, że wójt prawidłowo uwzględnił oświadczenie majątkowe skarżącego, jego stan zdrowia oraz całokształt sytuacji dochodowejźródło: ShutterStock

Wójt gminy 2 kwietnia 2008 r. nałożył na mieszkańca ponad 2,8 mln zł kary za usunięcie 133 drzew na terenie kilku działek ośrodka wypoczynkowego. Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) uchyliło w części jego decyzję i zmniejszyło jej wymiar, ale zaledwie o 30 tys. zł. W maju 2009 r. wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę sprawcy wycinki.

Wójt gminy 2 kwietnia 2008 r. nałożył na mieszkańca ponad 2,8 mln zł kary za usunięcie 133 drzew na terenie kilku działek ośrodka wypoczynkowego. Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) uchyliło w części jego decyzję i zmniejszyło jej wymiar, ale zaledwie o 30 tys. zł. W maju 2009 r. wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę sprawcy wycinki.

Jednak 1 lipca 2014 r. zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że obowiązek nałożenia przez właściwy organ samorządu terytorialnego administracyjnej kary pieniężnej za usunięcie bez wymaganego zezwolenia lub zniszczenie przez posiadacza nieruchomości drzewa lub krzewu są niezgodne z Konstytucją RP (sygn. akt SK 6/12). Kwestionowane przepisy miały stracić moc obowiązującą z upływem osiemnastu miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku.

Sprawca wycinki 11 lutego 2016 r. złożył więc wniosek do SKO o wznowienie postępowania i całkowite uchylenie kary. Powołał się na rozstrzygnięcie TK. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało, że decyzja o jej nałożeniu została wydana z naruszeniem prawa. Uznało jednak, że nie może jej uchylić, bo minęło już pięć lat od jej doręczenia.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • obserwator(2018-08-09 10:30) Zgłoś naruszenie 251

  Znam przypadek z gminy Dalików k/Poddębic/łódzkie/,gdzie wójt nałożył karę na rolnika za wycięcie kilka drzew olchy.Rolnik nie odwołał się od decyzji wójta. Komornik zlicytował gospodarstwo rolne a rolnik z tego powodu powiesił się.Rolnika niema,gospodarstwo ma inna osoba a wójt w dalszym ciągu jest?Przykre,że nikt nie pomógł temu rolnikowi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Import odpadow toksycznych do Polski(2018-08-09 13:18) Zgłoś naruszenie 140

  Za jedno wyciete drzewo naklada sie w Polsce ogromna kare, a rownoczesnie Polska jest po Malezji, najwiekszym odbiorca toksycznych smieci z Wlk. Brytanii, srednio 100 tys. ton rocznie nie mowiac o odpadach sprowadzanych z innych krajow UE czy nawet Afryki. --- Wystarczy wrzucic do Internetu haslo po angielsku - eksport smieci z Wlk. Brytanii do Polski - i mamy ogromny zbior artykulow na ten temat. --- Dlaczego rzad pozwala, aby nasz piekny kraj stawal sie smietnikiem dla europejskich smieci i nawet afrykanskich. -- A swoja droga to ciekawy jest recykling plastiku po polsku czyli poprzez bezposrednie spalanie na powierzchni gruntu. --- Co robia odpowiednie sluzby, dlaczego nas nie chronia przed tymi toksycznymi odpadami importowanymi zza granicy? A moze rzad zawarl deal z Brytania na przyjmowanie toksycznych odpadow? ---- Anglicy pisza, ze w tym roku w Polsce mialo miejsce 60 pozarow smietnisk z odpadami toksycznymi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Janusz(2018-08-09 21:59) Zgłoś naruszenie 92

  Większej patologii chyba nie ma, żeby na własnej działce drzewa nie można było wyciąć... Wszystko państwowe nic twoje , tylko płać podatki... Szkoda że większy głos mają menele pod budką z piwem i mochery, niż profesor na uczelni....

  Odpowiedz
 • Anna(2018-08-09 14:15) Zgłoś naruszenie 81

  Nie kradnij, Władza nie lubi konkurencji.

  Odpowiedz
 • dzięki(2018-08-10 10:36) Zgłoś naruszenie 55

  Dziękujemy ci platformo z histerię pod tytułem " rzeź drzew".

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane