statystyki

Małecki: 65 lat więzienia za kradzieże z włamaniem [OPINIA]

autor: dr Mikołaj Małecki27.07.2018, 07:21; Aktualizacja: 27.07.2018, 07:25
Sprawca 10 kradzieży, skazany na rok więzienia za każdą z nich, z mocy ustawy przesiedzi za kratami dłużej niż sprawca jednego zgwałcenia, skazany na osiem lat pozbawienia wolności. Tymczasem ten drugi czyn, mimo że jeden, jest przecież bardziej szkodliwy społecznie niż nagminnie popełniane kradzieże

Sprawca 10 kradzieży, skazany na rok więzienia za każdą z nich, z mocy ustawy przesiedzi za kratami dłużej niż sprawca jednego zgwałcenia, skazany na osiem lat pozbawienia wolności. Tymczasem ten drugi czyn, mimo że jeden, jest przecież bardziej szkodliwy społecznie niż nagminnie popełniane kradzieżeźródło: ShutterStock

W 2014 r. dziennik „The Telegraph” napisał o sposobach wykorzystania w więziennictwie nowoczesnych środków farmakologicznych, wywołujących wrażenie wydłużenia się czasu. Wyroki 500 lat więzienia – niemożliwe do odbycia w całości przez osobniki gatunku ludzkiego – wykonywane byłyby więc w jeden dzień po zażyciu przez skazanego odpowiedniej pigułki (zob. K. Mamak, „Prawo karne przyszłości”, Warszawa 2017, s. 33-34).

Substancja na wydłużenie czasu może przydać się już niedługo w Polsce. Bez jej pomocy trudno będzie wykonać wieloletnie kary, których wprowadzenie do kodeksu karnego zapowiedziało Ministerstwo Sprawiedliwości. Propozycje zakładają usunięcie przepisów o karze łącznej i wyroku łącznym (art. 85 i nast. k.k.) na rzecz odbywania po kolei wszystkich orzeczonych kar. W praktyce w wielu przypadkach skazany będzie miał więc do odbycia w sumie 50, 100, a czasem nawet 500 lat więzienia.

Jakość, nie ilość

To nie wielość przestępstw, lecz rodzaj przestępstwa powinien decydować o rozmiarach represji karnej, czego nie dostrzega Ministerstwo Sprawiedliwości. W każdym modelu odpowiedzialności karnej musi być miejsce na racjonalizację okresu realnie odbywanej przez skazanego kary, czy to w wyroku łączącym dotychczasowe skazania, jak ma to miejsce w Polsce, czy też w fazie wykonywania zsumowanych kar z szeroką paletą mechanizmów redukcyjnych, stosowanych ex ante, tak by skazany wiedział, ile czasu spędzi w zakładzie karnym.

Najlepiej, gdy sytuację prawną sprawcy ocenia konkretnie niezawisły sąd. Ministerstwo Sprawiedliwości myśli jednak abstrakcyjnie, odbiera sądowi kompetencje do wymierzenia adekwatnej kary i tworzy przepisy, które w praktyce okażą się jawnie niesprawiedliwe. Sprawca 10 kradzieży, skazany na rok więzienia za każdą z nich, z mocy ustawy przesiedzi za kratami dłużej niż sprawca jednego zgwałcenia, skazany na osiem lat pozbawienia wolności. Tymczasem ten drugi czyn, mimo że jeden, jest przecież bardziej szkodliwy społecznie niż nagminnie popełniane kradzieże.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

 • Arma(2018-07-27 09:38) Zgłoś naruszenie 1522

  Bardzo dobrze. Kary powinny się sumować a nie łączyć i skracać. Jestem absolutnie za.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • july04(2018-07-27 09:37) Zgłoś naruszenie 1111

  Nie patrzcie ile będzie siedział sprawca dziecięciu kradzieży, ale ile obecnie siedzi sprawca dziesięciu gwałtów. Poza tym gwałciciel i tak dostaje wyrok w zawiasach w polskich sądach- tak wygląda adekwatność kary w Polsce. Generalnie jestem zwolennikiem sztywnych kar- bez widełek, bo przez widełki i wymierzanie kar przez sądy w najniższym progu, ludzie znienawidzili sądy i mają gdzieś co się w nich dzieje. Niech sądy skupią się na warzeniu dowodów winy a nie wymiaru kary- z doświadczenia wiem, że o winie decydują zbyt często poglądy albo przeczucia sędziów, przy braku dowodów.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • zzz(2018-07-27 13:19) Zgłoś naruszenie 117

  Przykład w artykule jest demagogiczny. Wezmy inny przyklad - dlaczego sprawca 10 gwaltow ma odpowiadac tak samo jak sprawca 1 gwaltu? Przeciez mamy wiecej ofiar, wiecej krzywdy, chyba kazdy czuje ze kara powinna byc proporcjonalnie surowsza. A tak mamy promocje dla przestepcow - wiele przestepstw w cenie jednego. I taki gwalciciel sobie myśli - w sumie jak mnie zlapia to bede mial taka sama kare niezależnie od ilości gwaltow, to po co przestawac. Takze moim zdaniem mechanizm jest zly. A kwestia wysokości kar czastkowych za poszczególne przestepstwa to juz inna rzecz (moze byc rownie dobrze np pol roku za kradziez i 10 lat za gwalt)

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Rozbawiona(2018-07-27 16:29) Zgłoś naruszenie 79

  Front Obrony Złodziei - wkracza do akcji !

  Odpowiedz
 • farr(2018-07-28 10:05) Zgłoś naruszenie 73

  Gdyby głupota mogła latać, to pomysł z tą tabletką fruwałby niczym jaskółka. Pomysłodawcy muszą dokuczać strasznie przeciągi między uszami. Za zamordowanie człowieka - siedział jeden dzień, ale strasznie mu się dłużyło - o to ma codzić w nowej "sprawielidowści" lewicowej?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • s(2018-07-27 15:10) Zgłoś naruszenie 65

  Pewnie nie byłoby całej dyskusji gdyby kary wymierzane w wyrokach rzeczywiście były adekwatne i spełniały rolę zadośćuczynienia ofiarom. Niestety w Polsce wyroki są śmiesznie niskie np. za gwałty, rozboje.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • asdf(2018-07-30 16:46) Zgłoś naruszenie 21

  Jeszcze jeden nie mądry pomysł Ziobry. Ile budynków więziennych trzeba jeszcze wybudować? Ile osób zatrudnić do pilnowanie. Lepszy by był obowiązek odpracowania szkody wyrządzonej przestępstwem. Jakby przestępcom przyszło płacić i żyć za mniej niż minimalną /np 85 % brutt minim./ to sporządnieliby. Część i tak jest nie do resocjalizacji. I musi być w kryminale tfu w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym, na stale.

  Odpowiedz
 • f(2018-07-30 06:28) Zgłoś naruszenie 00

  Juz Niemcy robili doswiadczenia medyczne na polskich wiezniach ale widac malo im a gdyby to byl taki nieslusznie skazany i nieslusznie oskarzony bo trzeba bylo wykazac statystyke i jeszcze potraktowany eksperymentami medycznymi to nawet po 18latach nie doczekal by sie sprawiedliwosci bo molby juz miec psychiczny defekt

  Odpowiedz
 • pytanie do Prezesa i Prezydenta?(2018-07-29 15:39) Zgłoś naruszenie 03

  a kiedy bedzie siedziec mafia szedziowska i urzednicza i kto zsumuje i kto osadzi bezprawie i zlo ktore wyrzadzili Polakom?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane