statystyki

Co po zlikwidowaniu kar i wyroków łącznych

autor: Piotr Szymaniak26.07.2018, 07:22; Aktualizacja: 26.07.2018, 07:52
areszt, więzień, aresztowanie

Jeśli ktoś dokonuje oszustwa na szkodę np. 25 osób, to zamiast prowadzić 25 odrębnych postępowań można prowadzić jedno, zakładając, że sprawca działał w warunkach czynu ciągłego.źródło: ShutterStock

 Jeszcze niedawno projekt nowelizacji kodeksu karnego przewidywał zaostrzenie kar wymierzanych w wyrokach łącznych. Nic nie wskazywało na rewolucję, jaką będzie całkowite odejście od tej możliwości. A takie plany ma resort sprawiedliwości.

– Analiza danych statystycznych i akt ściągniętych z całej Polski zaskoczyła nas. W Lublinie, skazany, który miał na koncie 20 przestępstw – m.in. oszustwo, rozbój, zgwałcenie, udział w zorganizowanej grupie przestępczej – za które otrzymałby po zsumowaniu kar 40 lat pozbawienia wolności, w wyroku łącznym dostał 15 lat i po 7,5 roku wyszedł na wolność – wylicza Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

– W Olsztynie osoba, która popełnia 13 przestępstw, głównie napadów i narkotykowych, skazana w sumie na 46 lat i 3 miesiące, dzięki wyrokowi łącznemu odsiedzi 15 lat. Rzeszów – sześciokrotnie skazanemu za przestępstwa narkotykowe (w sumie na 6,5 roku) orzeczono karę łączną w wysokości jednego roku. To woła o pomstę do nieba – ocenia minister Warchoł. 40 proc. spraw rozpatrywanych przez sądy karne dotyczy wydania wyroku łącznego.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • Jurek1(2018-07-26 09:49) Zgłoś naruszenie 388

    Ministerstwo Podwyższania Kar nie ma żadnych pomysłów na reformy i usprawnienia, poza jedną fiksacją - wyższe kary, żeby się ludzie bali. Jak tam alimenciarze, boją się już? Po 1,5 roku okazało się, że jak nie płacili tak nadal nie płacą i nadal się nie boją. No i co? To może 25 lat dla alimenciarzy, może zaczną się bać, co?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nn.(2018-07-26 09:54) Zgłoś naruszenie 218

    Myślę, że Zero i reszta po prostu nie rozumieją zasad wyroków i kar łącznych. A przede wszystkim - zasad orzekania kar, które muszą być również racjonalne. Dla skazanego nie ma znaczenia, czy to 15 czy 40 lat. Liczy się, żeby kara była szybka i nieuchronna. Trzymanie największego kryminalisty w więzieniu 40 lat niczemu nie służy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kaka(2018-07-26 11:05) Zgłoś naruszenie 91

    Resort powinien już zacząć poważne inwestycje w budowę nowych więzień.

    Odpowiedz
  • bezmiar niesprawiedliwości w Bulandzie(2018-07-26 14:43) Zgłoś naruszenie 616

    W końcu może bandyci znajdą się w więzieniach tam gdzie ich miejsce, a nie będą chodzić po wolności. Trzeba jeszcze mocno przetrzepać zlewaczonych pajaców z nadzwyczajnej kasty w togach, którzy zawsze spuszczają się nad losem bandytów i wymierzają im śmieszne wyroki. Powinna być możliwość odwołania każdego pajaca w todze, np. po zebraniu iluś tam podpisów (500tys czy 1mln) i przegłosowaniu w parlamencie np. 2/3 głosów. Tak zeby żaden pajac w todze nie czuł się bezkarny jak obecnie. Na tę chwilę to oni nie reprezentują społeczeństwa tylko swoje, często chore, osobiste poglądy. I oczywiście niech jeszcze zlikwidują patologiczne "pobiecie ze skutkiem śmiertelnym" i może coś się w tej Cebulandii zmieni. Na razie to za zabicie człowieka w tym łobesr*anym kraiku można dostać śmieszny wyroczek kilku lat, wyjść jeszcze wcześniej, a wszystko pod płaszczykiem "pobicia ze skutkiem śmiertelnym", które często jest zabójstwem ze szczególnym okrucieństwem, bo naprawdę trzeba się postarać, żeby zabić człowieka gołymi rękami.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • abcd(2018-07-26 13:31) Zgłoś naruszenie 421

    Nareszcie! Może doczekamy się prawdziwej zmiany w karaniu bandytów. Wyszukaj w sieci: "Brak kary śmierci w kodeksie karnym jest pogardą dla ofiar"

    Odpowiedz
  • PP(2018-07-28 12:10) Zgłoś naruszenie 31

    A może po prostu wystarczy, że prokurator zaskarży takie wyroki albo postanowienia o warunkowym przedterminowym zwolnieniu? Zamiast krzyczeć o skandalu trzeba wziąć się do roboty panie ministrze.

    Odpowiedz
  • dobra zmiana(2018-07-27 09:35) Zgłoś naruszenie 21

    Więzienia - PLUS !!!

    Odpowiedz
  • yup(2018-07-30 20:29) Zgłoś naruszenie 23

    wreszcie!!!!

    Odpowiedz