statystyki

Przedsiębiorca będący świadkiem może żądać zwrotu kosztów dojazdu

autor: Marcin Nagórek17.07.2018, 18:30
Jeśli koszty przejazdu będą mieścić się w tych granicach, to z dużym prawdopodobieństwem można uznać, że wnioski o przyznanie zwrotu kosztów podróży odbytych przez przedsiębiorcę jego pojazdem zostaną uznane przez sądy za usprawiedliwione.

Jeśli koszty przejazdu będą mieścić się w tych granicach, to z dużym prawdopodobieństwem można uznać, że wnioski o przyznanie zwrotu kosztów podróży odbytych przez przedsiębiorcę jego pojazdem zostaną uznane przez sądy za usprawiedliwione.źródło: ShutterStock

Prowadzę firmę handlową, mam wielu kontrahentów, w tym z sektora publicznego. Zostałem właśnie wezwany w charakterze świadka na kilka rozpraw sądowych do odległych o kilkaset kilometrów sądów. Czy mogę domagać się zwrotu kosztów dojazdu - około dwóch tys. zł - jeśli pojadę własnym samochodem? 

Zgodnie z art. 85 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych świadkowi przysługuje zwrot kosztów podróży z miejsca jego zamieszkania do miejsca wykonywania czynności sądowej. Przy czym świadek uzyska refundację kosztów, które zostały rzeczywiście poniesione, a na dodatek są racjonalne i celowe. To sąd będzie oceniał, czy środek transportu, z którego świadek korzystał, jest adekwatny kosztowo. Sąd Okręgowy w Kaliszu w postanowieniu z 15 maja 2018 r., sygn. akt II Cz 254/18, stwierdził, że świadek może korzystać z własnego samochodu i nie uzależnił prawa do żądania zwrotu kosztów od przedniej lub następczej zgody sądu na skorzystanie z tego środka transportu. Decydujące jest kryterium racjonalności i celowości ich poniesienia w związku ze stawiennictwem świadka na wezwanie sądu. Ustawodawca wprowadził jednak pewne ograniczenie co do wysokości kwoty zwrotu. Nie może ona bowiem przekroczyć wysokości kosztów określonych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Zgodnie z par. 3 ust. 4 tego aktu pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez ustaloną przez pracodawcę stawkę za jeden kilometr przebiegu, która nie może być wyższa niż określona w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia koszty używania pojazdów do celów służbowych pokrywa pracodawca wg stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu, które nie mogą być wyższe niż dla samochodu osobowego:

  • pojemności skokowej silnika do 900 cm3 – 0,5214 zł,
  • pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 – 0,8358 zł.


Pozostało jeszcze 26% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane