statystyki

Przedsiębiorca będący świadkiem może żądać zwrotu kosztów dojazdu

autor: Marcin Nagórek17.07.2018, 18:30
Jeśli koszty przejazdu będą mieścić się w tych granicach, to z dużym prawdopodobieństwem można uznać, że wnioski o przyznanie zwrotu kosztów podróży odbytych przez przedsiębiorcę jego pojazdem zostaną uznane przez sądy za usprawiedliwione.

Jeśli koszty przejazdu będą mieścić się w tych granicach, to z dużym prawdopodobieństwem można uznać, że wnioski o przyznanie zwrotu kosztów podróży odbytych przez przedsiębiorcę jego pojazdem zostaną uznane przez sądy za usprawiedliwione.źródło: ShutterStock

Prowadzę firmę handlową, mam wielu kontrahentów, w tym z sektora publicznego. Zostałem właśnie wezwany w charakterze świadka na kilka rozpraw sądowych do odległych o kilkaset kilometrów sądów. Czy mogę domagać się zwrotu kosztów dojazdu - około dwóch tys. zł - jeśli pojadę własnym samochodem? 

Zgodnie z art. 85 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych świadkowi przysługuje zwrot kosztów podróży z miejsca jego zamieszkania do miejsca wykonywania czynności sądowej. Przy czym świadek uzyska refundację kosztów, które zostały rzeczywiście poniesione, a na dodatek są racjonalne i celowe. To sąd będzie oceniał, czy środek transportu, z którego świadek korzystał, jest adekwatny kosztowo. Sąd Okręgowy w Kaliszu w postanowieniu z 15 maja 2018 r., sygn. akt II Cz 254/18, stwierdził, że świadek może korzystać z własnego samochodu i nie uzależnił prawa do żądania zwrotu kosztów od przedniej lub następczej zgody sądu na skorzystanie z tego środka transportu. Decydujące jest kryterium racjonalności i celowości ich poniesienia w związku ze stawiennictwem świadka na wezwanie sądu. Ustawodawca wprowadził jednak pewne ograniczenie co do wysokości kwoty zwrotu. Nie może ona bowiem przekroczyć wysokości kosztów określonych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Zgodnie z par. 3 ust. 4 tego aktu pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez ustaloną przez pracodawcę stawkę za jeden kilometr przebiegu, która nie może być wyższa niż określona w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia koszty używania pojazdów do celów służbowych pokrywa pracodawca wg stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu, które nie mogą być wyższe niż dla samochodu osobowego:

  • pojemności skokowej silnika do 900 cm3 – 0,5214 zł,
  • pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 – 0,8358 zł.


Pozostało 26% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane