statystyki

Dostęp do adwokata od momentu zatrzymania: RPO skarży się na Ziobrę

autor: Piotr Szymaniak10.07.2018, 07:25; Aktualizacja: 10.07.2018, 08:03
RPO przypomina też, że natychmiastowego dostępu do adwokata nie miał m.in. Tomasz Komenda

RPO przypomina też, że natychmiastowego dostępu do adwokata nie miał m.in. Tomasz Komendaźródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich po raz kolejny interweniuje w sprawie zapewnienia dostępu do adwokata już od momentu zatrzymania. Taki wymóg przewiduje wprost Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/48/UE w sprawie prawa dostępu do adwokata w postępowaniu karnym…, która do tej pory nie została przez Polskę implementowana.

Tym razem z wnioskiem o podjęcie w tej sprawie pilnej inicjatywy ustawodawczej dr Adam Bodnar zwrócił się do premiera Matusza Morawieckiego. Przy okazji podkreślił, że poprzednie pismo w tej sprawi adresowane do ministra sprawiedliwości pozostało bez odpowiedzi, co stanowi naruszenie prawa.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o rzeczniku praw obywatelskim (t.j. Dz.U. z 2014 poz. 1648 ze zm.) organ, do którego zostało skierowane wystąpienie, obowiązany jest bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 30 dni, poinformować rzecznika o podjętych działaniach lub zajętym stanowisku.

RPO przypomina też, że natychmiastowego dostępu do adwokata nie miał m.in. Tomasz Komenda, który do winy miał się przyznać raz podczas przesłuchania na policji. Zdaniem RPO gdyby miał od początku adwokata, nie doszłoby do skazania niewinnego człowieka.


Pozostało 19% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane