statystyki

Uwłaszczenie bez niektórych ograniczeń, obejmie także grunty pod blokami

autor: Emilia Świętochowska20.06.2018, 20:00
Uwłaszczenie ma być dokonywane bez wyjątków

Uwłaszczenie ma być dokonywane bez wyjątkówźródło: ShutterStock

Uwłaszczenie z mocy prawa obejmie również grunty pod blokami, w których nie wyodrębniono ani jednego lokalu mieszkalnego. Ministerstwo Rozwoju i Inwestycji na ostatniej prostej konsultacji projektu ustawy wygaszającej użytkowanie wieczyste zmieniło zdanie w sprawie przekształcenia terenów, na których stoją nowe inwestycje deweloperskie oraz budynki należące do spółdzielni.

Jak pisaliśmy w poniedziałek, początkowo resort planował, że aby użytkownik wieczysty skorzystał z przywileju uwłaszczenia, przynajmniej jeden lokal mieszkalny w jego bloku czy kamienicy musi stanowić odrębną własność ustanowioną na rzecz osoby fizycznej. W założeniu takie rozwiązanie miało wyłączyć przede wszystkim deweloperów, bo realizowane przez nich przedsięwzięcia nie służą przecież zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych, a tym samym nie wpisują się w podstawowy cel ustawy. Co więcej, likwidacja użytkowania wieczystego mogłaby też mieć przełożenie na wzrost ceny nowych mieszkań. Analogicznie uwłaszczenie miało też nie obejmować właścicieli kamienic, w których wszystkie lokale są przeznaczone na wynajem. Nie dałoby się również wykluczyć, że ostatecznie za przekształcenie lokatorzy zapłaciliby podwyżką czynszu.

Problem w tym, że warunek wyodrębnienia przynajmniej jednego lokalu mieszkalnego rykoszetem uderzałby też w niektóre spółdzielnie będące użytkownikami wieczystymi. Poza tym, jak skutecznie przekonywało Rządowe Centrum Legislacji, wymóg ten stosunkowo łatwo obejść, bo np. właściciel kamienicy może po prostu ustanowić odrębną własność któregoś z lokali na rzecz bliskiej osoby. W konsekwencji ministerstwo rozwoju wycofało się ze swojej pierwotnej propozycji.

Resort zapowiedział też, że pójdzie na rękę samorządom i zmodyfikuje przepisy tak, aby umożliwić im zapoczątkowane w tym roku aktualizacje opłat rocznych. Zgodnie z projektem wysokość cyklicznej, wnoszonej przez 20 lat opłaty przekształceniowej ma być równa opłacie za użytkowanie wieczyste, która obowiązywała 1 stycznia 2018 r. Takie rozwiązanie praktycznie zablokowałoby możliwość uwzględnienia w przyszłej opłacie za uwłaszczenie podwyżki wprowadzonej po wskazanym w ustawie dniu. Dla samorządów oznaczałoby to straty, które nie zostałyby już zrekompensowane.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Pozostało jeszcze 42% treści.(2018-06-20 20:55) Zgłoś naruszenie 70

    Reszty czytać nie muszę. Podatek katastralny wychodzi z cienia i wszystko jasne.

    Odpowiedz
  • xxx(2018-07-18 19:27) Zgłoś naruszenie 40

    Niech mi kto powie dlaczego część obywateli dostaje mieszkania za darmo, mało tego przez 15 lat państwo będzie im dokladać do czynszu. Inni obywatele musieli mieszkanie sobie kupić wziąc kredyt, spłacać go, a teraz się okazuje że państwo ich jeszcze dodatkowo skubnie po parę tysięcy za grunt pod blokiem? Sprawiedliwośc wg PiS.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane