Sędzia do oskarżyciela posiłkowego: „Siadaj pan!”

autor: Ewa Maria Radlińska23.06.2018, 08:30
Sprawa dotyczyła sędzi sądu rejonowego, która została obwiniona o to, że uchybiła godności urzędu sędziego w ten sposób, że będąc referentem sprawy, na rozprawie niewłaściwie i niegrzecznie odnosiła się do oskarżyciela posiłkowego, gdy jego zachowanie nie dawało żadnych podstaw do takiej reakcji

Sprawa dotyczyła sędzi sądu rejonowego, która została obwiniona o to, że uchybiła godności urzędu sędziego w ten sposób, że będąc referentem sprawy, na rozprawie niewłaściwie i niegrzecznie odnosiła się do oskarżyciela posiłkowego, gdy jego zachowanie nie dawało żadnych podstaw do takiej reakcjiźródło: ShutterStock

Nie należy zwracać się do strony obcesowo, ale sędzia ma prawo zaprowadzić porządek na sali rozpraw, gdy pokrzywdzony przerywa pierwszą czynność sądu na rozprawie bez udzielenia mu głosu.

Sprawa dotyczyła sędzi sądu rejonowego, która została obwiniona o to, że uchybiła godności urzędu sędziego w ten sposób, że będąc referentem sprawy, na rozprawie niewłaściwie i niegrzecznie odnosiła się do oskarżyciela posiłkowego, gdy jego zachowanie nie dawało żadnych podstaw do takiej reakcji. Udając się na rozprawę, sędzia wiedziała, że nie stawi się na niej prokurator, gdyż nie został zawiadomiony o jej terminie. Z tego powodu czynności sędzi były ograniczone do ustalenia osób obecnych na sali oraz wyznaczenia nowego terminu rozprawy. Zostało odnotowane, że (z dwuminutowym opóźnieniem) stawił się oskarżyciel posiłkowy. 

Stojąc, zwrócił się on do sądu z oświadczeniem, że za 2–3 min przyjdzie też parę osób zaufania publicznego. Sędzia wówczas powiedziała „Proszę sobie na razie usiąść, oświadczenie to będzie pan składał, jak sąd panu udzieli głosu”. Oskarżyciel posiłkowy usiłował kontynuować swoje oświadczenie, na co przewodnicząca zwróciła się do niego słowami „Siadaj pan!”. Gdy mimo to oskarżyciel posiłkowy nie przerwał, sędzia zwróciła się do niego podniesionym głosem: „Siadaj pan, powiedziałam!”. Wówczas pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego wyjaśniła klientowi, że otrzyma głos, kiedy sędzia sprawdzi listę obecności. Sędzia następnie poinformowała strony, że z powodu niezawiadomienia o terminie prokuratora rozprawa sie ̨ nie odbędzie i wyznaczyła kolejny termin.

Sąd apelacyjny, który rozpatrywał wyżej opisaną sytuację, umorzył postępowanie. Nie kwestionował faktu, że zarzucany czyn wyczerpuje znamiona uchybienia godności urzędu, ponieważ zachowanie sędzi w stosunku do oskarżyciela posiłkowego było obiektywnie nieprawidłowe z punktu widzenia powagi sądu, a przez to godności urzędu sędziowskiego. Dodatkowo cytowane sformułowania sąd I instancji uznał za niegrzeczne, niekulturalne, niestosowne, zbyt obcesowe i niemieszczące się w standardach kultury sprawowanego urzędu. Uznał jednak, że stopień społecznej szkodliwości czynu jest znikomy i przez to nie stanowi on przewinienia dyscyplinarnego. Odwołanie złożył minister sprawiedliwości. Zaskarżonemu wyrokowi zarzucił naruszenie zasady obiektywizmu i błędne ustalenie, że stopień społecznej szkodliwości przypisanego sędzi czynu jest znikomy.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

 • Teresa(2020-05-02 06:48) Zgłoś naruszenie 00

  SŁOWA " DZIĘKUJĘ" / np. do biegłego / . SĘDZIOWIE UŻYWAJĄ NIEZWYKLE RZADKO.

  Odpowiedz
 • pol(2018-06-25 09:45) Zgłoś naruszenie 23

  A co zrobić jak sędzia w sądzie rodzinnym nie sprawdzał ani przejazdy kuratora ani faktury choć były wydawane na dużą sumę?????

  Odpowiedz
 • jakiego rodzaju władzą jest sąd?(2018-06-25 07:28) Zgłoś naruszenie 77

  Oto art. 4 konstytucji. 1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. 2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio. Z jakiego rodzaju władza mamy do czynienia w przypadku sądu? Przecież sędziowie nie są przedstawicielami narodu, bo nie pochodzą z demokratycznych wyborów.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • PrawnikUhahany(2018-06-24 17:46) Zgłoś naruszenie 124

  Od jutra będę tak się zwracał do sędziów na sali rozpraw jak mnie zirytują... sprawdzę czy mnie to też przejdzie...

  Odpowiedz
 • werbel(2018-06-24 14:56) Zgłoś naruszenie 193

  Tu chodzi o kulturę sędziego, a nie o kulturę podsądnego. Na niegrzeczne i obcesowe zachowanie podsądnego sędzia nie powinien reagować w ten sam sposób, o czym widzę część komentujących nie wie. Pół biedy jeżeli to zwykli obywatele. Wiedzieć tego nie muszą. Problem gdy są to sędziowie.

  Odpowiedz
 • Obserwator(2018-06-24 13:55) Zgłoś naruszenie 184

  Zanim wprowadzono nagrywanie rozpraw część sędziów bardzo często obcesowo traktowała strony, a nawet pełnomocników. Teraz bardziej uważają, ale nadal się zdarza niewłaściwe zachowanie. Niektórzy zdają się zapominać, że są na służbie i są utrzymywani przez podatników i nikomu łaski nie robią, że będą uprzejmi kulturalni na sali rozpraw.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Henek(2018-06-24 01:31) Zgłoś naruszenie 1917

  Takich sedziow z klasy BADZIEWIE to my mamy na p[aczki w kazdym sadzie !!! He he he he he he he

  Odpowiedz
 • Legart(2018-06-23 16:37) Zgłoś naruszenie 4633

  Gdyby ukarała spóźniajacego się awanturnika karą porządkową tysiąca złotych nikt by się nie mógł jej czepiać. Ale okazała się zbyt ludzka i go delikatnie obsztorcowała. No i za swe dobre serce miała dyscyplinarkę. Żadnej litości dla petentów! Czysto i proceduralnie! Karać i tyle! Pokażesz kawałek serca, przerobią Cię na mielonkę!

  Odpowiedz
 • Kaka(2018-06-23 16:27) Zgłoś naruszenie 2126

  Chyba lepiej "siadaj pan" niż "Sąd postanowił ukarać oskarżyciela posiłkowego karą porządkową grzywny w wysokości 1 000 zł". Ale co kto lubi.

  Odpowiedz
 • marta(2018-06-23 16:06) Zgłoś naruszenie 2521

  Apelacyjny nie widzi problemu w łamaniu prawa prawa przez sędziów . Zgłaszałam nie czytanie akt sprawy , ochronę nieuczciwych biegłych , przyjmowanie nabazgranych własną ręką usprawiedliwień oskarżonych i wiele innych . Takich pustych rozpraw trwających 10 minut było b. dużo a musiałam jechać do innego miasta.....Trudno do takiego "państwa " mieć zaufanie , są jak najgorsi oprawcy....

  Odpowiedz
 • Wredna miernota(2018-06-23 15:43) Zgłoś naruszenie 2534

  Brawo Sędzia! Zaprowadziła porządek na sali, a nie posunęła się wzorem Kaczyńskiego do słów "Sp**rzaj dziadu!" ps. Czy ktoś zbadał poczytalność tego posiłkowego. Jak ktoś sprowadza "osoby zaufania publicznego", to w dużej części przypadków ma niezłe siano w głowie...

  Odpowiedz
 • czyjak?(2018-06-23 11:14) Zgłoś naruszenie 1124

  Na sali rozpraw to kto jest sedzia? Sedzia czy wszyscy?

  Odpowiedz
 • fe(2018-06-23 09:39) Zgłoś naruszenie 2935

  Chamstwo pokrywa niekompetencje referentów sądowych.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane