statystyki

Posłowie proponują likwidację przedsądu w SN

autor: Emilia Świętochowska14.06.2018, 07:45; Aktualizacja: 14.06.2018, 08:48
Sąd Najwyższy w Warszawie

Sąd Najwyższy w Warszawieźródło: ShutterStock

Skargi kasacyjne w sprawach cywilnych nie będą już selekcjonowane w formie tzw. przedsądu. Projekt przepisów, który likwiduje tę formę wstępnej kontroli w Sądzie Najwyższym, złożyli właśnie posłowie z sejmowej komisji petycji.

DGP pół roku temu jako pierwszy zapowiedział ich plany. Jak pisaliśmy wówczas, parlamentarzyści (zwłaszcza reprezentujący partię rządzącą) po przeanalizowaniu petycji doszli do wniosku, że z powodu nieprzejrzystych procedur selekcji zbyt wiele skarg kasacyjnych trafia do kosza już na samym starcie. – Nikt nie wie, dlaczego te skargi nie są przyjmowane do rozpoznania. Ponieważ nie ma szczegółowych uzasadnień, nikt nie potrafi powiedzieć, jakie popełniono w nich błędy – mówił DGP poseł PiS Grzegorz Wojciechowski.

Zdaniem sejmowej komisji przesłanki przyjęcia skargi oraz podstawy kasacyjne w sprawach cywilnych są już na tyle restrykcyjne, że preselekcja jest niepotrzebna. Proponuje więc, aby wszystkie skargi dopuszczalne pod względem formalnym trafiały od razu do merytorycznego rozpoznania przez SN. Zniknie zatem przepis (art. 398 9 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego), który wymaga, aby najpierw je przefiltrował jeden z sędziów izby cywilnej, sprawdzając, czy została spełniona jedna z czterech przesłanek: w sprawie pojawia się istotne zagadnienie prawne, istnieje potrzeba wykładni przepisów budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów, zachodzi nieważność postępowania bądź złożona skarga kasacyjna jest oczywiście uzasadniona. Decyzja takiego jednoosobowego składu zapada na posiedzeniu niejawnym i nie wymaga dziś pisemnego uzasadnienia ani nie można od niej złożyć zażalenia. – Sędzia taki dysponuje ogromną i niekontrolowaną w żaden sposób władzą – tłumaczą posłowie.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • prawnik(2018-06-14 15:20) Zgłoś naruszenie 30

    No i teraz skład trzyosobowy na poważnie będzie analizował kasacje o treści: "Doszło do oczywistej obrazy przepisów prawa przez niewłaściwą jego wykładnię i zastosowanie (bleble) poprzez nieprzerowadzenie postępowania dowodowego" (sic!), lub kasacje, w któych nie ma żadnego realnego zagadnienia prawnego. Najlepiej zbudujmy sobie MEGA-SĄD wielkości Skierniewic i niech wszystkie sprawy idą do kasacji...

    Odpowiedz
  • t(2018-06-15 07:54) Zgłoś naruszenie 00

    Posłowie powinni znieść przymus adwokacki w sprawach kasacyjnych. Nie ma żadnego racjonalnego powodu, żeby o ważności kasacji decydował tytuł podpisującego, a nie prawidłowość sporządzenia kasacji.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane