statystyki

Kolegia sądów do wygaszenia. Tak uznało prezydium KRS

autor: Małgorzata Kryszkiewicz14.06.2018, 17:00
Wchodzące w sobotę zmiany dotyczą także nowej instytucji skargi nadzwyczajnej

Wchodzące w sobotę zmiany dotyczą także nowej instytucji skargi nadzwyczajnejźródło: ShutterStock

Kadencja kolegiów sądów okręgowych w składzie, który w opinii środowiska gwarantował niezależność tego organu, wygasła 23 maja br. Na takim stanowisku stanęło prezydium Krajowej Rady Sądownictwa.

We wskazanym przez KRS terminie weszły w życie zmiany w prawie o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 848). Zgodnie z nimi w skład kolegiów obok sędziów sądów rejonowych oraz dwóch przedstawicieli sądu okręgowego wejść mają również prezes SO oraz najstarszy służbą wiceprezes. W noweli zabrakło jednak odpowiednich przepisów przejściowych. A to u prezesów niektórych sądów wywołało wątpliwości, co z kolegiami, które ukonstytuowane zostały na gruncie poprzednich regulacji i których kadencje trwały w momencie wejścia w życie zmian. Wątpliwości w tej kwestii nie miało za to prezydium KRS. W stanowisku, które zostało odczytane wczoraj na posiedzeniu rady przez wiceprzewodniczącego Wiesława Johanna, stwierdza się bowiem, że „z chwilą wejścia w życie powyższej nowelizacji p.u.s.p. – z mocy prawa – wygasa kadencja dotychczasowych wybieralnych członków kolegium sądu okręgowego”.

Zdaniem prezydium rady brak przepisów przejściowych jest jednoznaczny z milczącym przyjęciem przez ustawodawcę zasady bezpośredniego stosowania nowego prawa. Na poparcie tej tezy w dokumencie powołano się na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. W stanowisku wskazano również, że za taką koncepcją przemawia także to, że zmiany mają doprowadzić nie tylko do wyboru członków kolegium, ale również do ukształtowania na nowo jego struktury. Tak więc, zdaniem prezydium rady, tylko wygaśnięcie z chwilą wejścia w życie noweli (23 maja br.) mandatu dotychczasowych członków kolegium pochodzących z wyboru umożliwi zapewnienie zgodności jego składu z nowym stanem prawnym.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • tomasz_kubik@toya.net.pl(2018-06-15 11:39) Zgłoś naruszenie 32

  "KRS" w niekonstytucyjnym projekcie P. i S. wobec Krajowej Rady Sądownictwa, czyli nieformalna grupa, pogrąża się w fałszach niekonstytucyjnej noweli do ustawy o ustroju sądów powszechnych. O jakiej "mocy" prawnej mówi Wiesław Johann, skoro nieformalna grupa nie ma nic wspólnego z obowiązującym w Polsce prawem ?

  Odpowiedz
 • wjw(2018-06-15 18:10) Zgłoś naruszenie 21

  Co media mają z tym wygaszaniem czego się da ? Palą się kolegia czy co ?

  Odpowiedz
 • alex(2018-06-16 07:46) Zgłoś naruszenie 00

  A teraz skład nie gwarantuje niezależności? Oj trzeba się trochę douczyć pani redaktor, bo widać, że pojęcia pani nie ma o czym ani pisze.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane