statystyki

Jak liczyć dwa zajęcia komornicze u niepełnoetatowca

autor: Izabela Nowacka16.06.2018, 07:00
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Potrąceń dokonuje się z wynagrodzenia netto.źródło: ShutterStock

Zatrudniamy pracownika na 1/2 etatu (podwyższone koszty uzyskania przychodów, brak prawa do miesięcznej ulgi w PIT-2). Jego wynagrodzenie zasadnicze wynosi 1500 zł. Za czerwiec otrzyma też płacę za godziny ponadwymiarowe – 243,75 zł. Uzyskał też nagrodę uznaniową – 400 zł (z zakładowego funduszu nagród) oraz 120 zł należności z tytułu podróży służbowej (do wysokości limitów z rozporządzenia o podróżach służbowych pracowników budżetowych – zwolnione z PIT i ZUS). Dotąd z tytułu alimentów miał zajęcie w wysokości 560 zł miesięcznie. Jego wynagrodzenie zostało ponownie zajęte na inne wierzytelności – łącznie to już ponad 3 tys. zł. Potrącana jest także składka na ubezpieczenie grupowe w kwocie 43 zł. Jak obecnie dokonywać potrąceń?

Pracownik ma dwa rodzaje tzw. przymusowych potrąceń niewymagających zgody na ich zaspokojenie z otrzymywanego wynagrodzenia. Są to:

 • alimenty egzekwowane na mocy tytułu wykonawczego,
 • inne niż alimenty sumy egzekwowane na mocy tytułu wykonawczego.

Potrąceń dokonuje się z wynagrodzenia netto, czyli z kwoty po odliczeniu przez pracodawcę – jako płatnika – składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy, obciążających dochód pracownika. W przypadku zbiegu kilku różnych przymusowych potrąceń w pierwszej kolejności odciągane są z pensji świadczenia alimentacyjne, z uwzględnieniem ograniczenia do 3/5 wynagrodzenia. Taka sama granica potrąceń obowiązuje w razie zbiegu alimentów z innym zajęciem egzekucyjnym. Oznacza to, że pracownikowi wolno zabrać maksymalnie aż 60 proc. pensji na poczet długu alimentacyjnego oraz innego niż alimentacyjne. Gdyby do potrącenia była łączna suma zadłużenia alimentacyjnego, np. jakaś większa kwota bez podziału na miesięczne raty, to cała dopuszczalna kwota graniczna musiałaby być przeznaczona tylko na alimenty – bez względu na inne zajęcia komornicze. Jednak tu zajęcie z tytułu alimentów opiewa na miesięczne kwoty równe 560 zł, więc pracodawca musi tyle odłożyć dla wierzyciela. Zatem po ujęciu alimentów tylko z wynagrodzenia za pracę netto (1500 zł brutto) pracownikowi pozostaje jeszcze 536,86 zł (1096,86 zł – 560 zł). Rata alimentacyjna mieści się w kwocie granicznej potrącenia. Następnie w odniesieniu do drugiego zajęcia należy ustalić, czy w ogóle można dokonać dalszego potrącenia, tj. pozaalimentacyjnego. W tym celu należy sprawdzić dwie rzeczy. Po pierwsze, ile pozostało jeszcze do ujęcia z kwoty granicznej 3/5 oraz ile i czy w ogóle wolno coś potrącić po zachowaniu kwoty wolnej od potrąceń. O ile bowiem przy potrącaniu alimentów nie obowiązuje kwota wolna (a więc po odpowiednim ujęciu z tego tytułu pracownik nie musi otrzymać żadnej gwarantowanej reszty wynagrodzenia; wystarczy te 2/5), o tyle w przypadku odliczania świadczeń niealimentacyjnych konieczne jest zatrzymanie dla pracownika pewnej nietykalnej sumy. Wierzyciel inny niż alimentacyjny dostanie więc tylko taką spłatę, która nie naruszy kwoty wolnej albo nawet nie dostanie nic, jeżeli wszystko „zjadły” alimenty.

Przechodząc do konkretów – na rzecz zajęcia niealimentacyjnego mogłoby pójść 81,92 zł i wtedy łączne potrącenie nie przekroczy progu 3/5, tj. 641,92 zł (1096,86 zł x 60 proc. = 641,92 zł; 641,92 zł – 560 zł = 81,92 zł). Jeżeli od pozostałej, po ujęciu alimentów, części wynagrodzenia odejmiemy jeszcze ten dług, czyli kwotę 81,92 zł, do wypłaty byłoby 454,94 zł (1096,86 zł – 560 zł – 81,92 zł). Jednak zachowanie kwoty granicznej to nie wszystko. Trzeba bowiem sprawdzić, jaka jest kwota wolna od potrąceń dla 1/2 etatu. Jeżeli bowiem ostateczne wynagrodzenie okazałoby się za niskie – tzn. kwota wolna by je przewyższyła – to pracownikowi należałoby wypłacić kwotę wolną, nie zważając, że w pełni nie został wykorzystany limit 3/5 pensji.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • Kris(2018-06-20 16:06) Zgłoś naruszenie 10

  W przyszłym roku kwota WOLNA od zajęcia będzie aż 1650 zł a więc osoby zarabiające tę kwotę będą osobami niewypłacalnymi. To zaczyna być jakaś bzdura. 1650 zł na osobę to nie jest w Polsce żadne minimum socjalne. Ta sama osoba po przejściu na zasiłek chorobowy będzie mogła być egzekwowana w 25 % zasiłku. Bzdura polskich niespójnych przepisów prawa.

  Odpowiedz
 • lol(2018-06-20 07:39) Zgłoś naruszenie 00

  A co z kwotą minimalnego wynagrodzenia? Czemu Państwo dopuszcza do sytuacji, że ktoś bezkarnie unika spłaty zobowiązań i to w majestacie prawa? Czy np. możliwość potrącenia 25% wynagrodzenia nie była by bardziej sprawiedliwa?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane