Sprawy w Sądzie Najwyższym leżą i czekają

autor: Małgorzata Kryszkiewicz24.05.2018, 07:26; Aktualizacja: 24.05.2018, 08:23
Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższyźródło: ShutterStock

Od wejścia w życie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2018 r. poz. 5 ze zm.) minęły już prawie dwa miesiące. Powołała ona do życia dwie nowe izby: kontroli nadzwyczajnej i spraw publicznych oraz dyscyplinarną. Jednak nie zaczęły one pracy, bo prezydent na razie nie uruchomił procedury zmierzającej do powołania sędziów do tych izb.

Zgodnie z obowiązującą od 3 kwietnia br. ustawą to właśnie głowa państwa obwieszcza w Monitorze Polskim liczbę wolnych stanowisk sędziowskich przewidzianych do objęcia w poszczególnych izbach SN. Po zaledwie kilku dniach od wejścia w życie tej ustawy parlament dokonał jej nowelizacji (Dz.U. z 2018 r. poz. 847), tym samym zwalniając prezydenta na najbliższy rok z obowiązku zasięgania w tej kwestii opinii I prezesa SN. Nowa regulacja obowiązuje od 9 maja br., więc można przypuszczać, że niedługo pojawi się w urzędowym publikatorze ogłoszenie o wolnych stanowiskach sędziowskich. Wówczas chętni do orzekania w SN będą mieli miesiąc na zgłoszenie swoich kandydatur do Krajowej Rady Sądownictwa. A procedura przed tym organem może potrwać następnych kilka miesięcy. Niewykluczone zatem, że proces obsadzania sędziami nowych izb potrwa i pół roku.

Jak się okazuje, ten brak pośpiechu w uruchomieniu całej procedury już teraz generuje konkretne problemy, zwłaszcza jeżeli chodzi o izbę kontroli nadzwyczajnej i spraw publicznych. Ta ma się bowiem zajmować m.in. skargami na przewlekłość. Obecnie jest ich w Sądzie Najwyższym 12, a ustawowy termin na ich rozpatrzenie wynosi zaledwie dwa miesiące.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane