Zmiana czasu to wiosenno-jesienny rytuał. Kiedy dokładnie następuje zmiana czasu na letni? Czy to już dziś śpimy o godzinę krócej?

Zmiana czasu na letni dokonywana jest w ostatni weekend marca. W tym roku, termin ten przypada również ostatniego dnia miesiąca. Wskazówki zegara z godziny 2:00 na 3.00 przestawimy w nocy z soboty na niedzielę 31 marca - zatem już za tydzień.

Od kiedy i po co dokonuje się zmiany czasu?

Zmiana czasu dokonywana była w Polsce już w okresie międzywojennym, jednak na stałe zaczęła obowiązywać dopiero w 1977 roku i do dziś obowiązuje nieustannie. Głównym założeniem zmiany czasu miała być oszczędność światła dziennego i jego lepsze wykorzystanie. Miało to korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla portfela poprzez oszczędność energii.

Czy zmiana czasu jest potrzebna?

Coraz częściej politycy i rządzący poruszają kwestię zmiany czasu na arenie międzynarodowej. Jednak obecne rozporządzenie przygotowane na zlecenie Komisji Europejskiej dotyczy kontynuowania obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego na najbliższe lata - do 2026 roku i nie zawiera odejścia od obecnych regulacji zmian czasu.