Od dziś (14 marca) zmieniają się przepisy ruchu drogowego. Będą one pozwalały na konfiskatę samochodu osobom, które prowadziły pojazd pod wpływem alkoholu. Na czym będą polegały nowe przepisy? Kiedy samochód będzie mógł zostać zabrany kierowcy?

Jazda pod wpływem alkoholu była do tej pory bardzo surowo karana. Jednak nawet wysoki mandat i wiele punktów karnych nie powstrzymywało kierowców od prowadzenia pod wpływem. Teraz postanowiono pójść o krok dalej. Od 14 marca br. sąd będzie mógł odebrać samochód kierowcom, którzy prowadzili samochód pod wpływem alkoholu.

Ile trzeba mieć promili, aby zabrano samochód?

O konfiskacie samochodu zadecyduje zawartość alkoholu we krwi kierowcy w momencie kierowania pojazdem. Odebranie auta będzie możliwe, gdy poziom alkoholu we krwi przekroczy: 1,5 promila oraz nie mniej niż 1 promil, gdy kierowca spowoduje wypadek.

Pożyczony samochód a konfiskata samochodu. Co wtedy?

W momencie kontroli drogowej, gdy kierowca pod wpływem alkoholu zostanie zatrzymany w pojeździe, który nie jest jego własnością, czy uszkodzi go, sąd może orzec konfiskatę równowartości pojazdu. Wartość auta będzie można ustalić na podstawie wartości rynkowej lub kwoty z polisy ubezpieczeniowej samochodu.

Według nowych norm prawnych nie będzie możliwe odzyskanie pojazdu po pewnym czasie, gdyż zabrany samochód przechodzi na rzecz Skarbu Państwa. Najprawdopodobniej odebrane w ten sposób auta będą poddane licytacji publicznej.

Konfiskata samochodu a kierowca zawodowy. Co na to nowe przepisy?

Nowe normy nie dotyczą kierowców zawodowych, którzy korzystają z aut służbowych. Jednak oni nie unikną odpowiedzialności za jazdę pod wpływem alkoholu. Kodeks Karny przewiduje nałożenie kary w wysokości co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało korektę

Jeszcze przepisy nie weszły w życie, a Ministerstwo Sprawiedliwości już zapowiedziało zmiany. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Konfiskata aut do zmiany" dostępnym na https://edgp.gazetaprawna.pl/.

Celem wprowadzenia w życie nowych przepisów ma zniechęcić kierowców do prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, a także zwiększyć kulturę bezpieczeństwa na drogach.