statystyki

Pierwsze pieniądze dla ofiar warszawskiej reprywatyzacji

autor: Patryk Słowik22.05.2018, 07:36; Aktualizacja: 22.05.2018, 08:12
Decyzje komisji o przyznaniu odszkodowań i zadośćuczynienia to dopiero pierwszy krok. Pieniądze mają być bowiem wypłacane z kasy miasta stołecznego Warszawy.

Decyzje komisji o przyznaniu odszkodowań i zadośćuczynienia to dopiero pierwszy krok. Pieniądze mają być bowiem wypłacane z kasy miasta stołecznego Warszawy.źródło: ShutterStock

Od 7 do 100 tys. zł mają otrzymać poszkodowani przez czyścicieli kamienic lokatorzy. Ale i tak wiele osób, do których mogłyby trafić pieniądze, zapewne ich nie dostanie. Nie zgłaszają się.

– To symboliczny początek. Chcemy dać jasny sygnał, że nie będzie zgody na niesprawiedliwość – powiedział przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki po zakończeniu posiedzenia organu, na którym podjęto decyzje o wypłacie odszkodowań i zadośćuczynienia.

Pieniądze, łącznie 216 tys. zł, otrzymają lokatorzy zreprywatyzowanych nieruchomości przy ul. Nabielaka 9, Nowogrodzkiej 6A, Poznańskiej 14 i Marszałkowskiej 43. Będzie to na razie kilka osób. Około 100 kolejnych wniosków czeka na rozpatrzenie przez komisję. Tych mogłoby jednak być jeszcze więcej. Sęk w tym, że aby komisja mogła przyznać ludziom odszkodowanie lub zadośćuczynienie, wyrugowany wskutek reprywatyzacji lokator musi złożyć wniosek. Patryk Jaki kilka tygodni temu przypominał o takiej możliwości i ustawowych terminach, ale do wielu osób ten apel nie dotarł.

Siedem decyzji odszkodowawczych, które wczoraj zapadły, przewiduje wypłaty od 7 do 29 tys. zł. Komisja weryfikacyjna szkodę wyliczyła jako różnicę między płaconą przez lata stawką czynszu a wysokością czynszu po podwyżce dokonanej przez beneficjentów reprywatyzacji.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane