statystyki

Pierwsze pieniądze dla ofiar warszawskiej reprywatyzacji

autor: Patryk Słowik22.05.2018, 07:36; Aktualizacja: 22.05.2018, 08:12
Decyzje komisji o przyznaniu odszkodowań i zadośćuczynienia to dopiero pierwszy krok. Pieniądze mają być bowiem wypłacane z kasy miasta stołecznego Warszawy.

Decyzje komisji o przyznaniu odszkodowań i zadośćuczynienia to dopiero pierwszy krok. Pieniądze mają być bowiem wypłacane z kasy miasta stołecznego Warszawy.źródło: ShutterStock

Od 7 do 100 tys. zł mają otrzymać poszkodowani przez czyścicieli kamienic lokatorzy. Ale i tak wiele osób, do których mogłyby trafić pieniądze, zapewne ich nie dostanie. Nie zgłaszają się.

– To symboliczny początek. Chcemy dać jasny sygnał, że nie będzie zgody na niesprawiedliwość – powiedział przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki po zakończeniu posiedzenia organu, na którym podjęto decyzje o wypłacie odszkodowań i zadośćuczynienia.

Pieniądze, łącznie 216 tys. zł, otrzymają lokatorzy zreprywatyzowanych nieruchomości przy ul. Nabielaka 9, Nowogrodzkiej 6A, Poznańskiej 14 i Marszałkowskiej 43. Będzie to na razie kilka osób. Około 100 kolejnych wniosków czeka na rozpatrzenie przez komisję. Tych mogłoby jednak być jeszcze więcej. Sęk w tym, że aby komisja mogła przyznać ludziom odszkodowanie lub zadośćuczynienie, wyrugowany wskutek reprywatyzacji lokator musi złożyć wniosek. Patryk Jaki kilka tygodni temu przypominał o takiej możliwości i ustawowych terminach, ale do wielu osób ten apel nie dotarł.

Siedem decyzji odszkodowawczych, które wczoraj zapadły, przewiduje wypłaty od 7 do 29 tys. zł. Komisja weryfikacyjna szkodę wyliczyła jako różnicę między płaconą przez lata stawką czynszu a wysokością czynszu po podwyżce dokonanej przez beneficjentów reprywatyzacji.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane