statystyki

Reformy PiS stają się rzeczywistością. Nowa KRS już podejmuje merytoryczne decyzje

autor: Małgorzata Kryszkiewicz10.05.2018, 07:26; Aktualizacja: 10.05.2018, 08:11
Rada z jednym wyjątkiem zaakceptowała przesłaną przez Zbigniewa Ziobrę listę 127 nazwisk

Rada z jednym wyjątkiem zaakceptowała przesłaną przez Zbigniewa Ziobrę listę 127 nazwiskźródło: ShutterStock

Opiniowanie aktów prawnych, a także kandydatów na sędziów dyscyplinarnych – to m.in. nad tym pracowała nowa Krajowa Rada Sądownictwa. I choć organ ten zebrał się już po raz drugi, to trwające od wczoraj dwudniowe posiedzenie jest pierwszym, na którym podejmowane są merytoryczne decyzje mające wpływ na całe sądownictwo.

Najważniejsze rozstrzygnięcie dotyczyło zaopiniowania przedstawionej przez ministra sprawiedliwości listy kandydatów na sędziów dyscyplinarnych. Przepisy reformujące sądownictwo dyscyplinarne weszły w życie 3 kwietnia br. (Dz.U. z 2018 r. poz. 5), jednak nowych sądów nie można było uruchomić. Wszystko dlatego, że minister sprawiedliwości, zanim je obsadzi, ma obowiązek uzyskać opinię KRS o wskazanych przez siebie kandydatach, do czego doszło dopiero wczoraj. Rada z jednym wyjątkiem zaakceptowała przesłaną przez Zbigniewa Ziobrę listę 127 nazwisk. Nie są jednak znane powody negatywnego zaopiniowania jednego z kandydatów, gdyż na wniosek członka KRS ta część obrad została utajniona. Warto jednak w tym miejscu dodać, że opinia rady nie jest wiążąca dla MS, tak więc ostatecznie może on i tak powierzyć obowiązki sędziego dyscyplinarnego osobie krytycznie ocenionej.

Podczas posiedzenia wywiązała się również dyskusja na temat możliwości powołania zespołu, który miałby się zająć przygotowywaniem projektów pozwalających reformować wymiar sprawiedliwości. Wniosek o to złożył sędzia Rafał Puchalski. Jak tłumaczył, pozwoli to radzie nie być jedynie biernym uczestnikiem procesu legislacyjnego.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Info(2018-05-10 14:42) Zgłoś naruszenie 410

    I o to właśnie chodzi, aby nowe KRS było merytoryczne i działało sprawnie. Koniec z politykowaniem czym zajmował się zespół starej rady. Brawo Sędziowie z Nowej KRS!!!

    Odpowiedz
  • tomasz_kubik@toya.net.pl(2018-05-15 18:29) Zgłoś naruszenie 10

    "Decyzje" niekonstytucyjnej "KRS" w projekcie P. i S. nie są merytoryczne. Nie obowiązują w polskim prawie. Naruszenie Konstytucji Rzeczypospolitej dyskwalifikuje nieformalną grupę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane