statystyki

Bój o transparentność wyborów do KRS trwa

autor: Małgorzata Kryszkiewicz19.04.2018, 07:28; Aktualizacja: 19.04.2018, 08:27
prawo-wymiar sprawiedliwości

Posłowie postanowili zawalczyć o większą transparentność na ścieżce legislacyjnejźródło: ShutterStock

Posłowie opozycji składają projekt ustawy mającej odtajnić listy sędziów, którzy w niedawnych wyborach udzielili poparcia kandydatom do Krajowej Rady Sądownictwa. A organizacje pozarządowe skarżą do sądów administracyjnych organy, które opierają się przed ujawnieniem tych informacji.

Taki jest obecny bilans trwających od niemal dwóch miesięcy zmagań o zwiększenie transparentności procesu wyłaniania składu osobowego sędziowskiej części KRS.

Marszałek Sejmu oraz minister sprawiedliwości, w których rękach są interesujące opinię publiczną listy, twardo stoją na stanowisku, że ich opublikowanie jest zabronione na gruncie przepisów nowelizujących ustawę o KRS (Dz.U. z 2018 r. poz. 3). Te bowiem stanowią, że marszałek nie przekazuje ani posłom, ani nie podaje do wiadomości załączników do zgłoszeń kandydatów na członków rady. A takim właśnie załącznikiem jest lista sędziów popierających daną kandydaturę.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • tomasz_kubik@toya.net.pl(2018-04-19 08:36) Zgłoś naruszenie 41

    Nie tak dawno opublikowano listę /?/ sędziów, którzy poparli kandydata do niekonstytucyjnej "KRS" w projekcie P. i S. Na liście /?/ są numery, ale brakuje danych. Możliwa jest hipoteza, że popierających nie ma. Bez znaczenia jest to, co mówi Marek Kuchciński o utajnieniu w kontekście naruszenia Konstytucji Rzeczypospolitej projektem P. i S. wobec Krajowej Rady sądownictwa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane