statystyki

Bój o transparentność wyborów do KRS trwa

autor: Małgorzata Kryszkiewicz19.04.2018, 07:28; Aktualizacja: 19.04.2018, 08:27
prawo-wymiar sprawiedliwości

Posłowie postanowili zawalczyć o większą transparentność na ścieżce legislacyjnejźródło: ShutterStock

Posłowie opozycji składają projekt ustawy mającej odtajnić listy sędziów, którzy w niedawnych wyborach udzielili poparcia kandydatom do Krajowej Rady Sądownictwa. A organizacje pozarządowe skarżą do sądów administracyjnych organy, które opierają się przed ujawnieniem tych informacji.

Taki jest obecny bilans trwających od niemal dwóch miesięcy zmagań o zwiększenie transparentności procesu wyłaniania składu osobowego sędziowskiej części KRS.

Marszałek Sejmu oraz minister sprawiedliwości, w których rękach są interesujące opinię publiczną listy, twardo stoją na stanowisku, że ich opublikowanie jest zabronione na gruncie przepisów nowelizujących ustawę o KRS (Dz.U. z 2018 r. poz. 3). Te bowiem stanowią, że marszałek nie przekazuje ani posłom, ani nie podaje do wiadomości załączników do zgłoszeń kandydatów na członków rady. A takim właśnie załącznikiem jest lista sędziów popierających daną kandydaturę.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • tomasz_kubik@toya.net.pl(2018-04-19 08:36) Zgłoś naruszenie 41

    Nie tak dawno opublikowano listę /?/ sędziów, którzy poparli kandydata do niekonstytucyjnej "KRS" w projekcie P. i S. Na liście /?/ są numery, ale brakuje danych. Możliwa jest hipoteza, że popierających nie ma. Bez znaczenia jest to, co mówi Marek Kuchciński o utajnieniu w kontekście naruszenia Konstytucji Rzeczypospolitej projektem P. i S. wobec Krajowej Rady sądownictwa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane