statystyki

Sędziowie nie muszą przesyłać oświadczeń o obywatelstwie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz17.04.2018, 07:47; Aktualizacja: 17.04.2018, 08:08
W stanowisku odniesiono się również do samych przepisów mówiących o obowiązku posiadania wyłącznie obywatelstwa polskiego

W stanowisku odniesiono się również do samych przepisów mówiących o obowiązku posiadania wyłącznie obywatelstwa polskiegoźródło: ShutterStock

Brak jest podstaw prawnych do nałożenia na sędziów obowiązku składania oświadczeń dotyczących posiadania wyłącznie obywatelstwa polskiego. Do takich wniosków doszło stałe prezydium Forum Współpracy Sędziów. O tym, że Ministerstwo Sprawiedliwości rozesłało za pośrednictwem prezesów sądów wzór takiego oświadczenia z prośbą o jego wypełnienie, DGP pisał wczoraj.

Forum stwierdza w stanowisku, że z przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2018 r. poz. 5) wynika jedynie, że sędzia do 3 października br. ma obowiązek zrzeczenia się obywatelstwa państwa obcego pod rygorem wygaśnięcia stosunku służbowego. Próżno tam jednak szukać regulacji, która nakładałaby obowiązek składania przez sędziów w tym zakresie jakichkolwiek oświadczeń. „Nakładanie na obywateli, w tym sędziów, kolejnych obowiązków przez przedstawicieli władzy wykonawczej – urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości i na ich polecenie przez prezesów sądów – może nastąpić tylko na podstawie wyraźnego umocowania ustawowego” – pisze FWS.

Co więcej, forum zwraca uwagę, że oświadczenia każdego z sędziów o posiadanym obywatelstwie znajdują się już w ich kwestionariuszach osobowych, do których mają dostęp prezesi sądów.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • M(2018-04-17 09:50) Zgłoś naruszenie 2212

  Minister jest władzą wykonawczą i ma konstytucyjny obowiązek kontroli władzy sądowniczej przede wszystkim w takich formalnych sprawach.A kontrola taka wygląda tak,że sędziowie co prawda mogą nie chcieć,ale muszą to zrobić,W przypadku niezastosowania się do wymogu mogą być odwołani ze stanowiska.Jest to standard w każdym państwie,Sędziowie co prawda są niezawiśli,ale w granicach prawa i konstytucji.To chyba jakaś chęć przemanipulowania zdarzeń.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • prawnik(2018-04-17 08:33) Zgłoś naruszenie 818

  Ankieta celem wnerwienia ludzi. Wszyscy będą się tłumaczyć, że nie są wielbłądami. Będą szły pisma, a na koniec ktoś stwierdzi: no fakt, nie znaleźliśmy ani jednego wielbłąda. To poszukajmy od nowa...

  Odpowiedz
 • Henek(2018-04-17 19:13) Zgłoś naruszenie 45

  Sedziowie nic nie musza! Oni sa panstwem w panstwie. Specjalna kasta - tak specjalna, ze nawet normalna uczciwosc ich nie obowiazuje... he he he he he he . Niezly mam ubaw z tych przekretow, a jeszcze wiekszy z waszej gazety. He he he he he he .

  Odpowiedz
 • opozycjonista(2018-04-17 21:14) Zgłoś naruszenie 33

  Nie ma żadnego uzasadnienia prawnego, konstytucyjnego takiego wymogu "wyłącznie obywatelstwo polskie", Kryterium dyskryminujące i zamykające ten zawód dla legalnego w Polsce podwójnego obywatela.

  Odpowiedz
 • ert@ert-blog.pl(2018-04-17 23:33) Zgłoś naruszenie 23

  Pomysł składania takich oświadczeń jest dobry.

  Odpowiedz
 • POL(2018-04-18 06:33) Zgłoś naruszenie 14

  A niby czemu nie muszą składać takich oświadczeń. Nie dość, że demokratyczna legitymacja sędziego jako władzy jest mocno wątpliwa, to jeszcze może się okazać, że de facto ta legitymacja jest żadna, bo obywatel sędzia jest obywatelem ale nie naszego państwa tylko np. Niemiec albo Izraela.

  Odpowiedz
 • przezorny(2018-04-19 12:21) Zgłoś naruszenie 00

  Sedziowie?Chyba nie ten adres.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane