statystyki

Gwarancje niezawisłości sędziego w ostatecznym rozrachunku służą podsądnemu

autor: Dominika Bychawska-17.04.2018, 10:10; Aktualizacja: 17.04.2018, 10:20
ETPC wskazał też, że zgodnie z prawem krajowym sędziowie mieli obowiązek wyłączenia się z postępowania przy jakiejkolwiek wątpliwości co do ich bezstronności.

ETPC wskazał też, że zgodnie z prawem krajowym sędziowie mieli obowiązek wyłączenia się z postępowania przy jakiejkolwiek wątpliwości co do ich bezstronności.źródło: ShutterStock

Gospodinow, obywatel Bułgarii, został w 2002 r. zatrzymany w związku z zarzutami handlu narkotykami i skazany przez Sąd Okręgowy w Starej Zagorze na 3,5 roku pozbawienia wolności za posiadanie marihuany.

Sąd apelacyjny zmniejszył wyrok do roku pozbawienia wolności, a Sąd Najwyższy zamienił karę na nadzór sądowy. Gospodinow został zwolniony z aresztu w kwietniu 2004 r., po roku i siedmiu miesiącach pozbawienia wolności. Zwrócił się do sądu cywilnego w Sofii z powództwem o odszkodowanie za niesłuszny areszt. Postępowanie zostało zawieszone do czasu zakończenia przez sąd w Starej Zagorze kolejnej sprawy karnej przeciwko skarżącemu, po czym powództwo zostało oddalone.

W drugim postępowaniu Gospodinow został oskarżony o handel narkotykami. Zwrócił się o przeniesienie sprawy do innego sądu, wskazując, że był on w sporze cywilnym z sądem w Starej Zagorze. Wniosek nie został uwzględniony. Oskarżony został skazany na 16 lat pozbawienia wolności. Od kary odjęto czas pozostawania w areszcie w związku z pierwszą sprawą. Sąd apelacyjny, a następnie SN złagodziły karę do roku i pięciu miesięcy pozbawienia wolności.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane