statystyki

Profesjonalna pilna pomoc dla niepełnosprawnych psychicznie

autor: Patryk Słowik10.04.2018, 06:26; Aktualizacja: 10.04.2018, 10:11
Na potrzebę zapewnienia dostępu do obrońcy od pierwszego przesłuchania wielokrotnie zwracał uwagę Europejski Trybunał Praw Człowieka. Rodzimi politycy póki co pozostają głusi na te wskazania.

Na potrzebę zapewnienia dostępu do obrońcy od pierwszego przesłuchania wielokrotnie zwracał uwagę Europejski Trybunał Praw Człowieka. Rodzimi politycy póki co pozostają głusi na te wskazania.źródło: ShutterStock

Każdy podejrzewany musi mieć prawo do obrońcy od samego początku postępowania karnego. Zwłaszcza jeśli jest osobą z niepełnosprawnością intelektualną lub psychiczną. Wskazuje tak rzecznik praw obywatelskich, który po raz kolejny zwrócił się do ministra sprawiedliwości z wnioskiem o podjęcie stosownych prac legislacyjnych.

Adam Bodnar w swym wystąpieniu przypomina o sprawie Tomasza Komendy.

„Przyznał się do winy tylko raz – podczas przesłuchania na policji. Nigdy więcej nie powtórzył tych słów. Tłumaczył potem, że przyznał się, bo został dotkliwie pobity. Gdyby miał od początku adwokata, nie mogłoby do tego dojść” – uzasadnia RPO.

Polskie przepisy formalnie zapewniają dostęp do adwokata, lecz często w praktyce jest on iluzoryczny. Dlaczego? Tłumaczył to na naszych łamach kilka dni temu adwokat Marcin Wolny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane