Polska gwarantuje prawo do obrony? Na razie tak, ale zobaczymy co będzie w przyszłości [WYWIAD]

autor: Maciej Weryński06.03.2018, 10:00; Aktualizacja: 06.03.2018, 11:37
"Z mojego doświadczenia wynika, że klienci wybierają konkretnego prawnika, bo ktoś im go polecił. Znam sytuacje, kiedy oskarżony prosił o wyznaczenie mu konkretnego obrońcy z urzędu. Jeśli jest to możliwe i obiektywnie uzasadnione, sąd może takie wnioski uwzględniać"

"Z mojego doświadczenia wynika, że klienci wybierają konkretnego prawnika, bo ktoś im go polecił. Znam sytuacje, kiedy oskarżony prosił o wyznaczenie mu konkretnego obrońcy z urzędu. Jeśli jest to możliwe i obiektywnie uzasadnione, sąd może takie wnioski uwzględniać"źródło: ShutterStock

Wystarczy inaczej interpretować nieostry art. 78 par. 1 k.p.k. i o obrońcy z urzędu będzie można tylko pomarzyć – mówi Monika Całkiewicz.

Prawo do obrony mamy zagwarantowane w art. 42 par. 2 konstytucji i w art. 6 k.p.k. Do tego art. 78 par. 1 k.p.k. mówi, że oskarżony, który nie ma obrońcy z wyboru, może żądać, aby mu wyznaczono obrońcę z urzędu, jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny. Co to znaczy „w sposób należyty”?

Zasadą jest wypełnienie oświadczenia o stanie majątkowo-rodzinnym, na stosownym druku urzędowym, którym dysponują sądy i który doręcza się celem wypełnienia osobom ubiegającym się o obrońcę z urzędu. Sąd ma przy tym prawo do zweryfikowania takiego oświadczenia. Spotykałam się z bardzo różnymi sposobami weryfikacji podanych informacji. Dla jednego z sądów konieczne było przedstawienie zaświadczenia o zarobkach czy odcinka renty, dla innego – rozliczenia podatkowego bądź wyciągu z konta bankowego. Niekiedy wystarczy pisemne oświadczenie oskarżonego. Praktyka jest więc niejednolita i zależy od konkretnego sędziego. Jeśli samo oświadczenie budzi wątpliwości albo niełatwo je zweryfikować, sąd zwraca się zazwyczaj do oskarżonego o wykazanie dodatkowym dokumentami, jaka jest jego sytuacja majątkowa i rodzinna, na przykład dowodzącymi obowiązku alimentacyjnego. W praktyce zatem to konkretny sędzia oceni, czy wnioskodawca wykazał w sposób należyty, że nie stać go na ustanowienie obrońcy z wyboru.

Czy w praktyce są z tym problemy? Jaka jest skala wniosków o obrońcę z urzędu i odmów?


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • na każdym kroku wolność jest zabierana(2018-03-06 14:14) Zgłoś naruszenie 00

    Zgodnie z prawem międzynarodowym (karta praw) istniejeprawo do obrońcy. Nie ma nigdzie napisane, że zawodowego czy adwokata. Zatem zgodnie z zasadą, że wolność jednostki nie należy ograniczać przez zacieśniającą wykładnie prawa, podejrzany lub oskarżony powinien móc wybrać takiego obrońcę jakiego sam chce. Czy to krasomówcę, czy to księdza czy może prawnika.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2018-03-06 15:27) Zgłoś naruszenie 00

    TAK !!! - ale zależy , kto na PADa ...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane