statystyki

Pułapka legislacyjna zastawiona na pokrzywdzonych

autor: Patryk Słowik15.02.2018, 07:35; Aktualizacja: 15.02.2018, 08:41
Zwrócił na to właśnie uwagę rzecznik praw obywatelskich. Apeluje do ministra sprawiedliwości o przygotowanie nowelizacji.

Zwrócił na to właśnie uwagę rzecznik praw obywatelskich. Apeluje do ministra sprawiedliwości o przygotowanie nowelizacji.źródło: ShutterStock

Nie ma żadnego przepisu, który nakazywałby informować pokrzywdzonych, że postępowanie przed sądem może zostać zakończone wyrokiem nakazowym. W efekcie w wielu sprawach może być tak, że osoba żywotnie zainteresowana rozstrzygnięciem nie będzie w stanie złożyć sprzeciwu od orzeczenia.

 Zwrócił na to właśnie uwagę rzecznik praw obywatelskich. Apeluje do ministra sprawiedliwości o przygotowanie nowelizacji.

„Uważam, iż przepisy kodeksu postępowania karnego stwarzają dla pokrzywdzonego swoistą pułapkę legislacyjną, stawiającą go w gorszym położeniu niż inne strony postępowania karnego w przypadku zakończenia procesu karnego wydaniem wyroku nakazowego” – twierdzi dr Adam Bodnar. Obecnie jest tak, że nawet gdy po stronie pokrzywdzonego nie występuje żadne zaniedbanie, może on zostać pozbawiony możliwości obrony swoich interesów. W praktyce nie zostanie bowiem oskarżycielem posiłkowym.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane