statystyki

Pułapka legislacyjna zastawiona na pokrzywdzonych

autor: Patryk Słowik15.02.2018, 07:35; Aktualizacja: 15.02.2018, 08:41
Zwrócił na to właśnie uwagę rzecznik praw obywatelskich. Apeluje do ministra sprawiedliwości o przygotowanie nowelizacji.

Zwrócił na to właśnie uwagę rzecznik praw obywatelskich. Apeluje do ministra sprawiedliwości o przygotowanie nowelizacji.źródło: ShutterStock

Nie ma żadnego przepisu, który nakazywałby informować pokrzywdzonych, że postępowanie przed sądem może zostać zakończone wyrokiem nakazowym. W efekcie w wielu sprawach może być tak, że osoba żywotnie zainteresowana rozstrzygnięciem nie będzie w stanie złożyć sprzeciwu od orzeczenia.

 Zwrócił na to właśnie uwagę rzecznik praw obywatelskich. Apeluje do ministra sprawiedliwości o przygotowanie nowelizacji.

„Uważam, iż przepisy kodeksu postępowania karnego stwarzają dla pokrzywdzonego swoistą pułapkę legislacyjną, stawiającą go w gorszym położeniu niż inne strony postępowania karnego w przypadku zakończenia procesu karnego wydaniem wyroku nakazowego” – twierdzi dr Adam Bodnar. Obecnie jest tak, że nawet gdy po stronie pokrzywdzonego nie występuje żadne zaniedbanie, może on zostać pozbawiony możliwości obrony swoich interesów. W praktyce nie zostanie bowiem oskarżycielem posiłkowym.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane