statystyki

Prawo jazdy: Kary za fałszywe oświadczenie bardziej realne

autor: Piotr Szymaniak13.02.2018, 18:00
Przepisy nie zawierają upoważnienia dla organu administracji do odbierania oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdziwych danych.

Przepisy nie zawierają upoważnienia dla organu administracji do odbierania oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdziwych danych.źródło: ShutterStock

Osoba składająca wniosek o wydanie prawa jazdy musi złożyć oświadczenie, że nie jest objęta sądowym zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych. Choć informację na ten temat podaje pod rygorem odpowiedzialności karnej z art. 233 par. 1 k.k. (który w przypadku poświadczenia nieprawdy przewiduje karę do trzech lat pozbawienia wolności), to faktyczne możliwości pociągnięcia jej do odpowiedzialności są iluzoryczne.

Zwłaszcza po wyroku Sądu Najwyższego z września 2015 r. (sygn. akt V KK 225/15), który orzekł, że nie można skazywać za złożenie fałszywego oświadczenia pomimo uprzedzenia o odpowiedzialności karnej, jeżeli zobowiązanie do złożenia oświadczenia nie jest zamieszczone w ustawie, lecz w rozporządzeniu.

Bo choć tryb wydawania prawa jazdy reguluje ustawa o kierujących pojazdami (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 155 ze zm.), to jej przepisy nie zawierają upoważnienia dla organu administracji do odbierania oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdziwych danych. Powinność ta wynika z rozporządzenia ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 2012 r. poz. 1005 ze zm.).


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane