statystyki

Dr Luterek: Reprywatyzacja a wartość gruzów

autor: Tomasz Luterek09.02.2018, 07:03; Aktualizacja: 09.02.2018, 08:26
Kamienica

Reprywatyzacja w Polsce została już w istotnym stopniu przeprowadzonaźródło: ShutterStock

 Część komentatorów wskazuje, że istotnym czynnikiem wpływającym na skalę konfliktu polsko-izraelskiego jest nieuregulowana kwestia reprywatyzacyjnych roszczeń do majątku pozostawionego przez polskich Żydów na terenie Polski. Niewątpliwie stosunek naszych władz do byłych właścicieli znacjonalizowanych nieruchomości pozostawia, mówiąc eufemistycznie, wiele do życzenia.

Nie dotyczy to tylko potomków polskich Żydów, także Polacy są od dziesięcioleci gorzej traktowani niż pozbawieni własności obywatele państw zachodnich. Ci ostatni w ramach umów indemnizacyjnych otrzymali odszkodowania jeszcze w czasach PRL.

Środowiska polskich i żydowskich właścicieli od lat domagają się kompleksowej regulacji reprywatyzacyjnej. W odpowiedzi na te głosy premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami organizacji żydowskich w marcu 2008 r. w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku zapowiedział, że „problem zwrotu prywatnego mienia żydowskiego w Polsce zostanie rozwiązany jeszcze w tym roku”. Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak doprecyzował, że koordynujący projekt wiceminister dostał polecenie, aby przyspieszyć prace – aby do jesieni 2008 r. projekt został przedstawiony Sejmowi. Tusk rządził przez kolejne 7 lat, ale w tym czasie nie uchwalono żadnej kompleksowej ustawy reprywatyzacyjnej.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • tak mi się wydaje(2018-02-09 09:59) Zgłoś naruszenie 360

    Jak ci ludzie maja traktować swoje PAŃSTWO?Obcokrajowcom uregulowali a swoich OKRADLI.To jest wielki skandal.

    Odpowiedz
  • Niesmak(2018-02-10 12:47) Zgłoś naruszenie 150

    Niestety od l990 r. staram sie o zwrot nieiwelkiej i nigdy niezabudowanej dzialki w Warszawie po dziadkach. Sprawa lezy w urzedzie miasta juz 16 lat mimo uznanej skargi na bezczynjosc. Teraz nowy projekt przewiduje wygaszanie postepowan w zamian za groszowe rekompensaty. Czuje sie obywatelem II kategorii. Za to podatki musze placic zawsze w terminie. Władze prezentuja mentalnosc drobnego cwaniaczka.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane