Komisja Weryfikacyjna zajmowała się wczoraj sprawą reprywatyzacji kamienicy przy ul. Łochowskiej 38. Bulwersującą historię nieudanej próby przejęcia nieruchomości opisał DGP.
Urzędnicy zgodzili się na ustanowienie kuratora „dla nieznanego z miejsca pobytu” Józefa Pawlaka, który miałby wówczas 128 lat. Pomimo iż mężczyzna zmarł w 1949 r., a informację o tym można było znaleźć w Archiwum Państwowym, przez siedem lat urzędnicy nie byli w stanie ustalić, czy Józef Pawlak żyje, a jeśli tak, to gdzie przebywa.
Kuratorem właściciela nieruchomości był Zbigniew Lichocki, szef biura prawnego Służby Kontrwywiadu Wojskowego w latach 2008–2015. Podczas wczorajszego posiedzenia zeznał on, że informował przełożonych o tym fakcie i miał zgodę, aby takie działania podejmować.
Oprócz niego, jako świadkowie zeznawali m.in. Wojciech Zabłocki, burmistrz dzielnicy Praga-Północ, Jacek Kucharski z firmy August Capital, która zamierzała kupić kamienicę, oraz urzędnicy ratusza.
Ostatecznie decyzja zwrotowa w sprawie kamienicy przy ul. Łochowskiej 38 nie została wykona na skutek interwencji burmistrza Pragi-Północ. Widząc, że ustanowiono kuratora dla osoby, która najprawdopodobniej już nie żyje, urzędnik zgłosił sprawę do prokuratury. Ta pierwotnie umorzyła postępowanie, jednak później decyzja ta została uchylona i postępowanie jest nadal w toku.
Od początku prac Komisja Weryfikacyjna uchyliła decyzje o zwrocie nieruchomości m.in. przy ul. Twardej 8, Siennej 29, Chmielnej 70 czy Nabielaka 9.