Mgłosiek: Sędzia sługą prawa czy państwa?

autor: Piotr Mgłosiek07.02.2018, 18:00; Aktualizacja: 07.02.2018, 18:59
Piotr Mgłosiek

Piotr Mgłosiekźródło: Materiały Prasowe

Minister sprawiedliwości na konferencji prasowej 2 lutego 2018 r. zapewniał, że 18 kandydatów na 15 sędziowskich miejsc w nowej Krajowej Radzie Sądownictwa to dużo, a nawet bardzo dużo. Pewien zapas niewątpliwie jest, ale nie wiadomo jeszcze, jak zakończy się weryfikacja podpisów pod poszczególnymi zgłoszeniami.

Oceny liczby zgłoszeń trzeba dokonywać w kontekście rzekomej demokratyzacji wyborów do KRS. Wszak autorzy pomysłu, by sędziów do rady wybierał Sejm, twierdzili, że rozwiązanie to otworzy drogę do kandydowania sędziom liniowym, niemającym poparcia w środowiskowym „salonie”. Z tej perspektywy liczba 18 chętnych (na dziesięciotysięczną grupę zawodową) nie wydaje się imponująca. Co więcej, z nieoficjalnych informacji (bo lista nazwisk wciąż jest niejawna), wynika, że tylko dwoje kandydatów zgłosiły organizacje społeczne. A to już prawdziwa porażka idei obywatelskiej kontroli wymiaru sprawiedliwości, z której ustawodawca uczynił jeden z głównych argumentów za zmianą dotychczasowego trybu wyłaniania członków KRS.

Konkluzja może być tylko jedna. Otóż zdecydowana większość sędziów oraz uprawnionych organizacji społecznych uznała, że procedura wyłaniania członków KRS budzi kontrowersje na tyle duże, by w niej nie uczestniczyć.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • qwerty5(2018-02-08 07:28) Zgłoś naruszenie 23

  Sędzia nie powinien służyć państwu tylko służyć sprawiedliwosci. Jeżeli racja jest po stronie obywatela, to powinien orzec na korzyśc obywatela a na niekorzyśc państwa i vice versa. Ale przecież kilka lat temu na spotkaniu z prezydentem pan prezes TK powiedział, że TK orzekając zawsze stoi na straży interesów finansowych państwa. Więc obywatel co do zasady jest na przegranej pozycji we wszystkich sprawach.

  Odpowiedz
 • Szary obywatel (2018-02-07 19:33) Zgłoś naruszenie 614

  Tak sobie myślę czy naprawdę sędziowie uważają, że społeczeństwo żyje ich problemami.? Od kilku miesięcy cały czas te same bzdety i frazesy, że nawet czytających GP to już nudzi. Proponuję albo akcję w stylu zamachu stanu albo dajcie już spokój. Nikogo to nie obchodzi Nowa KRS i tak powstanie, będziecie nogami przebierać przed nią do awansu, będzie ta Izba dyscyplinująca was i też na to nie poradzicie. Weźcie się wreszcie za robotę uczciwą bo za to wam płacą. Kiedy taki Żurek czy ten brodaty pracuje jak tylko biegają po telewizjach? Za to też należy się rozliczyć.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Nuuuda(2018-02-07 18:36) Zgłoś naruszenie 412

  Odgrzewane kotlety. Nie macie czegoś nowego

  Odpowiedz
 • realista 3(2018-02-07 18:29) Zgłoś naruszenie 113

  Tu przede wszystkim widać szokująco krótką ławkę. Z najwyższym trudem udało się zapełnić 15 miejsc, ale wykorzystując już tych cudownie awansowanych - nie dało się znaleźć nikogo innego!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane