statystyki

Głowa państwa musi mieć czas do namysłu. Zarzuty Dudy do pakietu wierzycielskiego

autor: Mariusz Szulc06.02.2018, 18:00
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Dudaźródło: PAP
autor zdjęcia: Leszek Szymański

Prezydent nie może być stawiany pod ścianą przez parlament, a przepisy, które mają wejść w życie od początku roku, nie mogą trafiać na jego biurko pod koniec grudnia. W ten sposób ogranicza się bowiem konstytucyjne uprawnienia głowy państwa.

To najważniejszy zarzut, jaki prezydent Andrzej Duda zgłosił pod adresem uchwalonej 21 grudnia 2017 r. przez Senat nowelizacji tzw. pakietu wierzycielskiego (Dz.U. z 2017 r. poz. 933). W związku z tym postanowił jej nie podpisywać, a zgodnie z art. 122 ust. 3 konstytucji skierować do Trybunału Konstytucyjnego (wniosek z 12 stycznia 2018 r., sygn. akt Kp 2/18).

Chodzi o Rejestr Należności Publicznoprawnych, w którym mają być publikowane niespłacone należności wobec fiskusa (podatki, cła i mandaty skarbowe) oraz długi wobec ZUS. Rząd liczy na to, że taki publiczny rejestr (miał zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2018 r.) z jednej strony zachęci dłużników do szybszej spłaty należności, a z drugiej pomoże uczciwym przedsiębiorcom w weryfikowaniu sytuacji finansowej kontrahentów.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • prawnik(2018-02-07 06:10) Zgłoś naruszenie 00

    Obstawiam (oczywiście kpiarsko), że rejestr po prostu nie jest realnie gotowy. A w ustawie ktoś chciał napisać 2019, ale w nocy mu się palec na klawiaturze omsknął. Bo w czas potrzebny temu Prezydentowi do namysłu, nie wierzę. Gdyby Prezydent korzystał z czasu do namysłu, Polska byłaby o wiele lepszym krajem.

    Odpowiedz
  • Przedsiębiorca(2018-02-13 09:05) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawa dysproporcja w pisaniu ustawek... publiczne pieniądze chronione jak się da....a prywatne już nie. Komornika się robi grzeczna lalę bez uprawnień,. podnosi się kwoty wolne od potrąceń, daje się pełnio kwot na menelstwo niepodlegającychy egzekucji, a titaj takie cuda. Może tak mniej instrumentów dla należności publicznoprawnych , więcej wyłaczeń, zniesienie kar za niepłacenie podatków..i zwolnienie połowy pracowników egzekucji administracyjnej ? O naszych pieniadzxach to pisać takie bzdury żebuśmy ich nie dostali, a pibliczne to już inna sprawa ..s...y...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane