statystyki

Transgraniczne spory z konwencją haską w tle

autor: Emilia Świętochowska01.02.2018, 18:00
Na podpis prezydenta czeka właśnie ustawa, która ma lepiej chronić dzieci przed porwaniami rodzicielskimi.

Na podpis prezydenta czeka właśnie ustawa, która ma lepiej chronić dzieci przed porwaniami rodzicielskimi.źródło: ShutterStock

Przed sądami zakończyły się właśnie dwie wyczerpujące batalie polskich rodziców mieszkających w różnych krajach europejskich o prawo do opieki nad dziećmi. Pierwsza ze spraw – dotycząca uprowadzenia rodzicielskiego – znalazła ostatecznie swój finał przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu (skarga nr 28481/12).

Konflikt między małżonkami rozpoczął się po przeprowadzce do Irlandii. Po dziewięciu latach związku para postanowiła się rozstać, a ojciec 9-letniej wówczas dziewczynki wrócił do Polski. Jeszcze w tym samym roku pojechał jednak do Irlandii odwiedzić córkę i zabrać ją na wakacje w kraju.

Matka, obawiając się, że dziecko już do niej nie wróci, wystąpiła do sądu o stwierdzenie, że Irlandia jest jego stałym miejscem pobytu, oraz o określenie konkretnej daty powrotu na wyspę. Sąd wydał orzeczenie zgodne z wolą kobiety, ale ojciec nie dostosował się do tej decyzji. Matka dziewczynki wywalczyła więc wyłączne prawo do opieki oraz sądowy nakaz powrotu dziecka do Irlandii. Ponieważ rozstrzygnięcie nie przyniosło efektów, zwróciła się na podstawie konwencji haskiej do polskiego sądu z wnioskiem o powrót uprowadzonej córki. Rację przyznano jednak ojcu. Sąd motywował swoje orzeczenie m.in. opinią, z której wynikało, że dziewczynka chce zostać w Polsce, a ojciec zapewnia jej lepszą opiekę (potwierdził to sąd odwoławczy).


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane