statystyki

TK nie zajmie się pieczą zastępczą

autor: Michalina Topolewska27.12.2017, 16:00
niania, dziecko

Z uwagi na to, że rodzice małoletniego nie sprawują nad nim opieki, obydwoje są osobami karanymi i nie dają gwarancji prawidłowego wykonywania władzy rodzicielskiej, to właśnie kobiecie została powierzona tymczasowa piecza nad dzieckiemźródło: ShutterStock

 Sędziowie nie rozstrzygną, czy przepisy, które nie pozwalają w wyjątkowych okolicznościach ustanowić rodzicem zastępczym osoby niespełniającej wszystkich kryteriów do pełnienia tej funkcji, są zgodne z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny (TK) podjął decyzję o umorzeniu postępowania w tej sprawie.

Pytanie prawne skierował do TK Sąd Rejonowy w Koninie. Prowadził postępowanie, w którym babcia wnioskowała o ustanowienie jej rodziną zastępczą spokrewnioną dla wnuczka (dziecka swojego syna).

Z uwagi na to, że rodzice małoletniego nie sprawują nad nim opieki, obydwoje są osobami karanymi i nie dają gwarancji prawidłowego wykonywania władzy rodzicielskiej, to właśnie kobiecie została powierzona tymczasowa piecza nad dzieckiem. Problem w tym, że była ona w przeszłości pozbawiona władzy rodzicielskiej.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane