statystyki

Ochrona lokatorów walących się bloków

autor: Paulina Szewioła29.01.2018, 07:53; Aktualizacja: 29.01.2018, 11:14
Nowelizacja ma wejść życie zaraz po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, z mocą od 1 stycznia 2018 r.

Nowelizacja ma wejść życie zaraz po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, z mocą od 1 stycznia 2018 r.

Sejm zdecydował o wydłużeniu do końca 2019 r. okresu, w którym gmina musi zapewnić najemcom prawo do lokalu zamiennego oraz pokryć koszty przeprowadzki w związku z koniecznością remontu lub rozbiórki budynku.

Taki zapis wynika z projektu nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 1610 ze zm.). Obowiązek ten obejmować będzie (tak jak dotychczas) jedynie osoby, które opłacały czynsz regulowany w dniu poprzedzającym moment wejścia w życie ustawy o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami gminy tylko do końca 2017 r. musiały zapewnić takim najemcom lokal zamienny oraz pokryć koszty przeprowadzki. Przyjęty przez posłów projekt wydłuża ten okres o kolejne dwa lata, tj. do 31 grudnia 2019 r.

Nowelizacja ma wejść życie zaraz po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, z mocą od 1 stycznia 2018 r. W trakcie prac nad projektem zastrzeżenia co do tego zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Sejmu. Dotyczyły one zarówno braku 14-dniowego vacatio legis oraz nieuwzględnienia zasady lex retro non agit (tj. niedziałania prawa wstecz). Adresat tej regulacji, w tym przypadku gmina, nie powinien być zaskakiwany zmienionym przepisem. Tym bardziej że ma on charakter epizodyczny – argumentowali legislatorzy. Podkreślali również, że tego typu praktyki wielokrotnie piętnował Trybunał Konstytucyjny. Zwrócili jednocześnie uwagę, że obydwie zasady nie mają charakteru absolutnego, a odstępstwo od nich uzasadnia jedynie ważny interes publiczny.

Autorzy projektu zapewniają, że tak właśnie jest. Skrócenie standardowego 14-dniowego okresu vacatio legis jest uzasadnione potrzebą właściwego zabezpieczania interesów lokatorów oraz koniecznością zapewnienia ciągłości realizacji zadań gmin w tym zakresie.


Pozostało 16% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane