statystyki

Ochrona lokatorów walących się bloków

autor: Paulina Szewioła29.01.2018, 07:53; Aktualizacja: 29.01.2018, 11:14
Nowelizacja ma wejść życie zaraz po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, z mocą od 1 stycznia 2018 r.

Nowelizacja ma wejść życie zaraz po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, z mocą od 1 stycznia 2018 r.

Sejm zdecydował o wydłużeniu do końca 2019 r. okresu, w którym gmina musi zapewnić najemcom prawo do lokalu zamiennego oraz pokryć koszty przeprowadzki w związku z koniecznością remontu lub rozbiórki budynku.

Taki zapis wynika z projektu nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 1610 ze zm.). Obowiązek ten obejmować będzie (tak jak dotychczas) jedynie osoby, które opłacały czynsz regulowany w dniu poprzedzającym moment wejścia w życie ustawy o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami gminy tylko do końca 2017 r. musiały zapewnić takim najemcom lokal zamienny oraz pokryć koszty przeprowadzki. Przyjęty przez posłów projekt wydłuża ten okres o kolejne dwa lata, tj. do 31 grudnia 2019 r.

Nowelizacja ma wejść życie zaraz po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, z mocą od 1 stycznia 2018 r. W trakcie prac nad projektem zastrzeżenia co do tego zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Sejmu. Dotyczyły one zarówno braku 14-dniowego vacatio legis oraz nieuwzględnienia zasady lex retro non agit (tj. niedziałania prawa wstecz). Adresat tej regulacji, w tym przypadku gmina, nie powinien być zaskakiwany zmienionym przepisem. Tym bardziej że ma on charakter epizodyczny – argumentowali legislatorzy. Podkreślali również, że tego typu praktyki wielokrotnie piętnował Trybunał Konstytucyjny. Zwrócili jednocześnie uwagę, że obydwie zasady nie mają charakteru absolutnego, a odstępstwo od nich uzasadnia jedynie ważny interes publiczny.

Autorzy projektu zapewniają, że tak właśnie jest. Skrócenie standardowego 14-dniowego okresu vacatio legis jest uzasadnione potrzebą właściwego zabezpieczania interesów lokatorów oraz koniecznością zapewnienia ciągłości realizacji zadań gmin w tym zakresie.


Pozostało jeszcze 16% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane