Mandaty dla rowerzystów w 2018. Sprawdź, za co możesz zostać ukarany

autor: Maciej Suchorabski28.01.2018, 16:00; Aktualizacja: 18.07.2018, 10:25
rower, droga

Rowerzystów dotyczą ograniczenia prędkości. W strefie zamieszkania jest to maksymalnie 20 km/h a w obszarze zabudowanym, jeśli znaki nie stanowią inaczej - 50 km/h lub 60 km/h (od 23:00 do 5:00)źródło: ShutterStock

Prawo o ruchu drogowym obowiązuje także użytkowników rowerów. Dowiedz się, w jakich sytuacjach dozwolone jest poruszanie się na rowerze po chodniku oraz kiedy możesz zostać ukarany mandatem.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (68)

  • c(2018-01-28 20:04) Zgłoś naruszenie 2426

    A jaki mandat za wjechanie w samochód i ucieczkę z miejsca wypadku? Kiedy znaki STOP na drogach dla rowerów, gdzie jest słaba widoczność albo duży ruch samochodów? Polskie prawo daje rowerzystom niby przywileje, które w efekcie prowadzą do wielu wypadków.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Grzesiek Romański (2018-01-28 20:59) Zgłoś naruszenie 328

    Co to jest "ścieżka rowerowa"? W całych PORD nie mogę znaleźć takiego pojęcia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • biker(2018-01-28 21:11) Zgłoś naruszenie 438

    Ani razu nie użyto sformułowania ,upomnienia lub nagany dziwne

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Ble(2018-01-28 23:47) Zgłoś naruszenie 8044

    Uważam, że jeśli nie ma zakazu poruszania się rowerem to mogę jechać szosą i nie korzystać ze ścieżki. Ścieżki są często okropne do jazdy.

    Pokaż odpowiedzi (10)Odpowiedz
  • Tao 1111(2018-01-29 06:31) Zgłoś naruszenie 12618

    A jakim mandatem zostaną ukarani rowerzyści którzy wpadną lub uderzą na ścieżkach rowerowych w ludzi z psami na 5 m smyczy? Jest jeszcze inna możliwość.... jaka kara dla rowerzysty jak przywali w auto które zaparkowane jest na ścieżce rowerowej i zniszczy sobie rower?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Sim(2018-01-29 07:54) Zgłoś naruszenie 2310

    Nie maja juz skad kasy brac i wymyslaja

    Odpowiedz
  • KG(2018-01-29 11:48) Zgłoś naruszenie 216

    Pominięto kwestię, że DDR musi być wyznaczona w kierunku jazdy rowerzysty, czyli po prawej stronie. Jeśli ma ją po lewej, to nie ma obowiązku, tylko możliwość nią jechać.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • kolarz(2018-01-29 12:33) Zgłoś naruszenie 167

    Proste. Czyli jadąc powyżej 50km/h korzystam z jezdni :) Na takie konkretne przepisy czekałem !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dina(2018-01-29 13:29) Zgłoś naruszenie 1818

    Potrzebne są pieniądze dla Rydzyka.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Sosnowieckie Stowarzyszenie Rowerowe (2018-01-29 13:31) Zgłoś naruszenie 81

    Art. 33. 1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Droga redakcjo i drodzy komentujący - proszę czytać aktualne przepisy

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • YebacWasRowerzysci(2018-01-29 14:41) Zgłoś naruszenie 2797

    Szczekajcie dalej rowerzyści ;) Zachowujecie się jak święte krowy to i trzeba trochę łańcuch ukrócić! Brawo!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Tak myślę (2018-01-29 14:55) Zgłoś naruszenie 42

    Wymieniono kary dla .....prowadzących / obok / jednoślad a co z jadącymi na jednośladach ? Ci nie będą ponosić odpowiedzialności .

    Odpowiedz
  • Kpiarz (2018-01-29 15:17) Zgłoś naruszenie 150

    Ostatnio zauważyłem że po chodnikach i ddr jeżdzą dobrze oświetlone rowery, natomiast po drogach i ulicach wielu rowerzystów jeździ po zmroku bez jednego światełka. To kamikadze czy samobójcy.???

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • rowerzysta(2018-01-29 15:39) Zgłoś naruszenie 121

    Czy kara za przejazd na czerwonym swietle rowerem na drodze dla aut i drodze dla rowerów jest taka sama jak w przypadku aut (500 PLN + punkty ?)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Rowerwelowiec(2018-01-29 21:08) Zgłoś naruszenie 51

    A te kierunkowskazy to na baterie? Czy jak? :D

    Odpowiedz
  • cytat(2018-01-30 18:12) Zgłoś naruszenie 00

    http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1100944,oplata-recyklingowa-za-foliowki-uokik-kas.html

    Odpowiedz
  • Wojtek(2018-01-31 11:22) Zgłoś naruszenie 11

    Uprawnienia do jazdy rowerem ........😒😂

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • M(2018-02-04 22:20) Zgłoś naruszenie 51

    Skąd przepis o maksymalnej prędkości na drodze rowerowej, rzekomo 50 km/h?! Z tego co się orientuję to generalnie obowiązują przepisy ogólne, ograniczenia takie jak na jezdni, znaki pionowe... Może to być też np. 60 km/h. Proszę o niewprowadzanie ludzi w błąd. Wstyd.

    Odpowiedz
  • Dorota(2018-02-09 08:27) Zgłoś naruszenie 316

    A co z mandatami dla ludzi poruszającymi sie po ścieżce rowerowej?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Waldek(2018-02-11 22:48) Zgłoś naruszenie 41

    Rzad skretynial....

    Odpowiedz