Zimowa aura nie odstrasza wszystkich rowerzystów. Kłopot w tym, że choć zima nie zwalnia drogowców z obowiązku odśnieżania ścieżek i dróg rowerowych, to najczęściej na ich nawierzchni zalega śnieg i lód. Tymczasem zgodnie z art. 33 ustawy – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.) kierujący rowerem jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla jednośladów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza.
– Ostatnio natknąłem się na rowerzystę, który jechał sobie chodnikiem, mimo że obok była ścieżka rowerowa. Kiedy zwróciłem mu uwagę, ten odparł, że ścieżka owszem jest, ale w przeciwieństwie do posypanego chodnika – cała oblodzona. W tej sytuacji trudno mieć pretensje do rowerzysty, ale wydaje się, że przepisy nie przewidują żadnych odstępstw – zastanawia się nasz czytelnik.
Artykuł 33 ust. 5 pkt 3 ustawy wskazuje, że rowerzysta może korzystać z chodnika, jeśli warunki pogodowe (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) zagrażają jego bezpieczeństwu na jezdni.