Błędy lub niedokładności w protokole rozprawy? Możesz domagać się sprostowania lub uzupełnienia

autor: Adam Sroga27.01.2018, 17:00
Przepisy przewidują również sytuację, w której nie można żądać sprostowania protokołu

Przepisy przewidują również sytuację, w której nie można żądać sprostowania protokołuźródło: ShutterStock

Z przebiegu rozprawy sądowej sporządza się protokół. Zdarza się jednak – a takie przypadki nie należą do rzadkości – że sporządzający go protokolant (często aplikant lub pracownik sekretariatu) nie zapisał istotnych faktów wskazanych przez stronę postępowania, protokół zawiera nieprawidłowości lub przeinaczenia. Kodeks postępowania cywilnego przewiduje w takich sytuacjach prawo domagania się od sądu sprostowania protokołu, choć nie w każdym przypadku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

  • Sławek(2019-08-12 17:51) Zgłoś naruszenie 10

    Sędziowie nie zgadzają się na nagrywanie rozpraw sądowych , mimo kamer na salach sądowych lub obchodzą taką możliwość awarią urządzenia, tylko po to aby ukryć przebieg procesu jego wady oraz ukryć własne przestępstwa dokonane w trakcje przebiegu procesu.

    Odpowiedz
  • Bolek(2019-08-12 06:56) Zgłoś naruszenie 00

    Sędzia Sądu Rejonowego po Uniwersytecie Jagielońskim wydział prawa , nominowana na Sędziego przez Kwaśniewskiego lub Komorowskiego. Sprawiedliwa , Sumienna , Rzetelna , a jednak dopuszcza się fałszowania protokołu rozprawy , nie umie lub nie chce porównywać zeznań świadków które są sprzeczne, nie dopuszcza ważnych dowodów w sprawie, oddala wniosek o powołanie biegłego , normalna masakra to się własnie nazywa uczciwy proces, kopa w **** i poszła won !!! Polski wymiar sprawiedliwości to totalna zgnilizna, a sędziowie to nie kasta nadludzi tylko kupa łajna.

    Odpowiedz
  • Kamil(2019-06-10 22:05) Zgłoś naruszenie 00

    Zadawałem pytania świadkom na sprawie , okazało się że świadek z Policji kłamie natomiast drugi świadek nie był na miejscu zdarzenia był podstawiony. Sędzia się zorientowała, ale tego się nie spodziewałem sfałszowała protokół rozprawy w bezczelny sposób. Sędzia Ścierwo !!!

    Odpowiedz
  • Bartosz(2019-03-09 07:33) Zgłoś naruszenie 01

    Czy To zgodne z prawem, nie ma konfliktu interesów jeśli Prokurator Rejonowy prowadzi śledztwo przeciwko sędzi Sądu Rejonowego z Art. 231 § 1 kk , gdzie żona Prokuratora również Prokurator w tej samej jednostce pracująca, bierze udział w sprawach karnych co oskarżona sędzia Sądu Rejonowego . Czy To jest dopuszczalne, zgodne z prawem?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • real(2019-02-12 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    Większość sądów ma swoich prawników i pomimo, że sprawa powinna byc załatwiona sprawiedliwie to trwa latami bo sądy mataczą. Takie są realia w naszym kraju. Bełchatów to tez taka klika....znajomych geodetów, którzy nie umieją mierzyc bo mierzą swoją płatną rączką a sędziowie to nie kwitesencja uczciwości niestety.

    Odpowiedz
  • Mariusz(2018-09-12 11:02) Zgłoś naruszenie 00

    Pytanie do autora artykułu: Pisze Pan, że: " nieskorzystanie przez stronę ze wspomnianego wniosku, gdy chodzi o protokół rozprawy przed sądem pierwszej instancji, powoduje, że zarzut dotyczący treści protokołu nie może być uznany za usprawiedliwioną podstawę apelacji (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 22.10.2013 r., I ACa 561/13). A jeśli zarzut dotyczy tylko pisemnej formy protokołu, a do zapisu audio wideo nie mamy żadnych zastrzeżeń, to wniosek o jego sprostowanie ma w ogóle sens, jeśli dla Sądu Apelacyjnego tak czy inaczej podstawą jest protokół elektroniczny (zapis audio wideo)? Jeśli więc z oczywistych powodów, protokołu elektronicznego się nie poprawia (wniosek o sprostowanie może dotyczyć tylko wersji pisemnej), a Sąd Apelacyjny opiera się przede wszystkim właśnie na nim (protokół pisemny powinien być tylko jego "spisem treści" i nie powinien nawet zawierać wypowiedzi stron), to jaki sens ma w ogóle składanie wniosku o sprostowanie protokołu?

    Odpowiedz
  • Dariusz(2018-07-15 15:29) Zgłoś naruszenie 140

    UWAGA !!! Sędzia Sądu Rejonowego w Siedlcach II Wydział Karny Urszula Karasek fałszuje protokoły rozpraw a w szczególności pytania oraz odpowiedzi świadków jak również odrzuca wnioski dowodowe które mają kluczowe znaczenie w sprawie. Wyroki wydawane przez tą sędzie są stronnicze i nie mają nic wspólnego z obiektywnym podejściem do stron postępowania.W/w sędzia wyznaje zasadę skoro oskarżony jest oskarżony to musi być winny i ukarany!!! Natomiast dowody w sprawie są dla niej nieistotne. Wniosek o sprostowanie protokołu na podst. art.152 k.p.k. sądze że odrzuci.Napisałem również skargę do prezes Sądu, czekam na odpowiedz.

    Odpowiedz
  • Borys(2018-01-28 11:14) Zgłoś naruszenie 33

    Protokoły to inwecja twórcza sędziego i protokulanta A nie odzwierciedlenie rozprawy taki jest fakt po piętnastu rozprawach w dwóch sprawach nic wsponego protokoły nie miały z zeznaniami świadków

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jan(2018-01-28 10:28) Zgłoś naruszenie 20

    Kwestia protokołów została potraktowana niestety marginalnie. Jesli bowiem ktos dowiaduje sie o istnieniu czegoś to także ma podstawową więdzę o tym zagadnieniu. Braki zaś może uzupełnić o co w dobie internetu nie jest trudno. Za to brak jest w tekście wyjaśnienia jak poprawić protokół jesli sąd sie uprze i odmówi. Przerabiałem to kilka razy i powiem ze przepis jest martwy. Zagadnienie jest wyczerpujaco opisane w zakresie braku mozliwości karania sedziego ale Sąd Najwyższy o ile wiem nigdy nie wypowiedział się w zakresie samego protokołu przyznajac racje stronie uprawnionej. Karanie sedziego a poprawianie protokołu nie sa zaś tożsamym problemem. Wolałbym aby pan Adam Sroga przedstawił jeden wyrok Sadu Najwyższego co wniosłoby może nową wiedzę w temacie. Nie wykluczam braków w swojej wiedzy ale lepiej nie przedstawiać ludziom dróg postepowania w sądzie które są mocno ograniczone i ręcznie sterowane przez sędziego. Żeby było jasne to ćwiczyłem ten problem na kilku sprawach.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kawa (2018-01-27 21:45) Zgłoś naruszenie 32

    Nie jest prawdą , że protokół ma wiernie i dokładnie odtworzyć przebieg rozprawy ! Nie ma do tego żadnych podstaw prawnych .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz