statystyki

Nie da się uchylić od ugody zawartej mimo wątpliwości

autor: Marcin Nagórek12.08.2017, 14:00
paragrafy

Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmieźródło: ShutterStock

Prowadzę małą firmę. W maju 2016 r. miałem sprawę z gminą o przebieg granicy. Już wtedy zauważyłem, że geodeta wprowadził mnie w błąd. Zastanawiałem się, czy nie postąpiłem pochopnie, godząc się na ugodę. Czy istnieje możliwość, by się od niej uchylić? Słyszałem, że kodeks cywilny na to pozwala. Czy mogę wnieść pozew przeciwko gminie?

Wnioskując z podanych przez czytelnika informacji, wydaje się, że powództwo przeciwko gminie o uchylenie się od skutków ugody zawartej przed geodetą w sprawie o rozgraniczenie będzie bezzasadne. Wynika to m.in. z tego, że już w postępowaniu administracyjnym przebieg granicy był sporny i wątpliwy, a ponadto minął roczny termin na uchylenie się od ewentualnego błędu. Dla skutecznej ochrony swoich praw czytelnik powinien co najmniej dochować terminu, względnie wykazać przesłanki nieważności ugody, z tym że ocena prawna jego oświadczeń i tak należałaby do sądu.

Zgodnie z art. 31 ust. 4 ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne, w razie sporu co do przebiegu linii granicznych, geodeta nakłania strony do zawarcia ugody, która – zawarta przed nim – ma moc ugody sądowej. Ponadto posiada status prawny umowy, do której stosuje się m.in. art. 917 i art. 918, a także art. 88 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Wspomniany art. 918 k.c. stanowi, że uchylenie się od skutków prawnych ugody zawartej pod wpływem błędu jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy błąd dotyczy stanu faktycznego, który według treści ugody obie strony uważały za niewątpliwy, a spór albo niepewność nie powstałyby, gdyby w chwili zawarcia ugody wiedziały o prawdziwym stanie rzeczy.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane