statystyki

Czeski błąd w decyzji to nie powód, by ją uchylić

27.12.2017, 07:28; Aktualizacja: 27.12.2017, 08:21
Wyjaśnił, że zgodnie z art. 113 par. 1 k.p.a., organ administracji publicznej może z urzędu lub na żądanie strony prostować w drodze postanowienia błędy pisarskie i rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w wydanych przez ten organ decyzjach

Wyjaśnił, że zgodnie z art. 113 par. 1 k.p.a., organ administracji publicznej może z urzędu lub na żądanie strony prostować w drodze postanowienia błędy pisarskie i rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w wydanych przez ten organ decyzjachźródło: ShutterStock

 Przestawienie znaków w oznaczeniu działki to oczywista wadliwość, a tego rodzaju pomyłki mogą i powinny podlegać sprostowaniu. Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, rozpatrując sprawę nakazu usunięcia odpadów z terenu budowy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu po rozpoznaniu skargi jednego ze stowarzyszeń uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu nakazującą – w terminie do 31 sierpnia 2016 r. – usunięcie odpadów pozostałych po budowie i remontach z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania i magazynowania; chodziło o działkę nr 627/9.

Z akt sprawy wynikało, że wcześniej decyzja SKO w całości uchyliła decyzję burmistrza Nysy z lutego 2016 r. i określiła w niej, że odpady należało usunąć z konkretnej działki do odpowiedniego miejsca składowania, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów przez przedsiębiorcę posiadającego stosowne zezwolenie.

Czujne stowarzyszenie wyłapało jednak pomyłkę SKO, którą kolegium następnie szybko sprostowało postanowieniem. Według organizacji teren, którego dotyczyło postępowanie, ma faktycznie inne oznaczenie niż to wskazane w decyzji. Organ powinien wpisać działkę nr 672/9, a nie – jak wpisał – 627/9. Nie powinien też prostować decyzji, wydając postanowienie, gdyż taki błąd nie podlega sprostowaniu, a wskazuje na wadliwość decyzji i konieczność jej usunięcia z obrotu prawnego.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Ginter(2017-12-28 00:28) Zgłoś naruszenie 10

    No proszę, da się? Da się. A jeszcze niedawno togowi fantaści wraz z suflującymi im w komentarzach doktrynerami twierdzili, że omyłka w oznaczeniu działki w senrencji decki to przyczyna nieważności decyzji.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane