Długi przedawnią się szybciej, bank przekaże pieniądze wolniej

autor: Piotr Szymaniak17.01.2018, 07:18; Aktualizacja: 17.01.2018, 11:01
Nowelizacja zabezpiecza też prawa dłużników np. przed sfałszowanymi tytułami egzekucyjnymi.

Nowelizacja zabezpiecza też prawa dłużników np. przed sfałszowanymi tytułami egzekucyjnymi.źródło: ShutterStock

 Rząd przyjął projekt nowelizacji kodeksu cywilnego i niektórych innych ustaw skracający z 10 do 6 lat termin przedawnienia roszczeń. Co więcej, w przypadku roszczeń przeciwko konsumentom sąd z urzędu będzie musiał ustalić, czy doszło do przedawnienia, czy nie.

To odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości na praktyki niektórych firm windykacyjnych. Skupują one za bezcen przedawnione roszczenia, licząc, że mimo to wyegzekwują należność. W myśl obecnych przepisów sąd rozpoznający sprawę bada kwestię przedawnienia, tylko jeśli strona podniesie taki zarzut. Gdy tego nie zrobi, powództwo może zostać uwzględnione.

W pozostałych sprawach, nie przeciwko konsumentom, utrzymano obowiązującą zasadę. Rodzi się jednak pytanie o zasadność takiego zróżnicowania. – W pewnych sytuacjach ustalenie, czy sąd ma do czynienia z konsumentem, czy nie, nie będzie proste. Zwłaszcza w postępowaniu uproszczonym – wskazuje prof. Jerzy Pisuliński z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Zgadzam się, że z uwagi na niską świadomość prawną i niekorzystanie z fachowych pełnomocników konsumenci często nie podnoszą zarzutu przedawnienia i to rozwiązanie może zwiększyć ich szansę. Jednak mamy także ponad milion jednoosobowych firm. One często też nie korzystają z pomocy prawników, a po drugiej stronie mają przedsiębiorcę dużego, z pełną obsługą prawną – zaznacza prof. Pisuliński.


Pozostało 26% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane