statystyki

Prawo do bycia zapomnianym: Linki powinny znikać z wszystkich wyników wyszukiwania

autor: Sławomir Wikariak03.01.2018, 07:24; Aktualizacja: 03.01.2018, 07:43
prawo, internet, IT, ICT, www

Opisany wyrok nie dał jednak odpowiedzi na wszystkie pytania.źródło: ShutterStock

Google powinno realizować prawo do bycia zapomnianym na całym świecie, a nie tylko w wersjach wyszukiwarek przeznaczonych dla państw UE – uważa GIODO.

Od 2014 r., kiedy to przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej zapadł precedensowy wyrok w sprawie Google Spain, wiadomo już, że najpopularniejsza na świecie wyszukiwarka musi realizować tzw. prawo do bycia zapomnianym (sprawa C-131/12). Innymi słowy, na uzasadnione żądanie osoby powinna wykasować link prowadzący do zamieszczonych o niej informacjach i to nawet, gdy są prawdziwe. Wyrok ten jest uznawany za jeden z przełomowych dla funkcjonowania internetu. Liczba wniosków kierowanych do Google o usunięcie linków przekroczyła już 2 mln, z czego 800 tys. zostało uwzględnionych. Procedurę ułatwia udostępniany przez tę wyszukiwarkę specjalny formularz.

Opisany wyrok nie dał jednak odpowiedzi na wszystkie pytania. Jedno z nich dotyczy sposobu realizacji prawa do bycia zapomnianym. W większości krajów Google świadczy bowiem odrębne usługi. Po wpisaniu tego samego słowa w niemieckiej wersji wyszukiwarki (domyślna domena google.de) wynik będzie inny, niż gdy zrobimy to w wersji polskiej (google.pl).


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • abcd(2018-01-03 16:15) Zgłoś naruszenie 11

    Internet nie zapomina nigdy. Tak być powinno. Dlaczego wprowadzono prawo, które pozwala unikać najprostszej formy sprawiedliwości: pamięci?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane