statystyki

Prawo do zapomnienia: Rozpoznawalni przedsiębiorcy muszą mieć grubszą skórę

autor: Dominika Bychawska-Siniarska01.11.2017, 19:00
biznes, firma, praca

Trybunał przypomniał, że rozpoznawalnych biznesmenów należy traktować jak osoby publiczneźródło: ShutterStock

Europejski Trybunał Praw Człowieka na kanwie sprawy Fuchsmann p. Niemcom musiał się zmierzyć z pytaniem o prawo do zapomnienia (czyli usunięcia z internetu danej informacji) oraz zakres ochrony reputacji przedsiębiorców.

12 czerwca 2001 r. na łamach „New York Timesa” ukazał się artykuł na temat śledztwa prowadzonego przeciwko byłemu urzędnikowi nowojorskiego magistratu w związku z aferą korupcyjną. W wersji internetowej pojawił się podobny artykuł wskazujący, iż urzędnik R.L. był współwłaścicielem firmy medialnej, która miała przekupywać ukraińskich oficjeli w celu uzyskania licencji na działalność nadawczą na lokalnym rynku.

W artykule wspomniano również o niemieckim przedsiębiorcy medialnym Borisie Fuchsmannie, który miał pomagać w korupcji na Ukrainie. Dodatkowo w tekście powołano się na raporty FBI, zgodnie z którymi Fuchsmann miał mieć powiązania z rosyjską mafią, a jego spółki medialne w Niemczech miały być częścią międzynarodowej zorganizowanej sieci przestępczej. Z tych względów przedsiębiorca według autora miał mieć zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych.

W lipcu 2012 r. Fuchsmann zwrócił się do sądów niemieckich z wnioskiem o usunięcie artykułu z internetu w związku z naruszeniem jego dóbr osobistych. Sąd Okręgowy w Düsseldorfie uznał, że sprawa nie należy do jurysdykcji sądów niemieckich, ponieważ artykuł nie był skierowany do tamtejszych czytelników. Sąd federalny zmienił to orzeczenie, uznając, że skoro artykuł był dostępny w Niemczech, to prawo krajowe powinno mieć do niego zastosowanie. Uznał ponadto, że informacja dotycząca zakazu wjazdu do Stanów Zjednoczonych nie była prawdziwa i godziła w dobra osobiste skarzącego.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane