statystyki

Reforma sądownictwa: Prezydent Duda pod coraz większą presją

autor: Małgorzata Kryszkiewicz20.12.2017, 07:10; Aktualizacja: 20.12.2017, 07:18
Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego wezwała prezydenta, aby wypełnił swoją rolę strażnika konstytucji, dotrzymał złożonej narodowi przysięgi i nie dopuścił do wejścia w życie zmian, które w opinii rady są sprzeczne z ustawą zasadniczą

Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego wezwała prezydenta, aby wypełnił swoją rolę strażnika konstytucji, dotrzymał złożonej narodowi przysięgi i nie dopuścił do wejścia w życie zmian, które w opinii rady są sprzeczne z ustawą zasadnicząźródło: PAP
autor zdjęcia: Adam Warżawa

Kilkadziesiąt organizacji pozarządowych zaapelowało do głowy państwa o niezwłoczne zorganizowanie wysłuchania publicznego w sprawie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Ustawy zostały przyjęte przez parlament i teraz oczekują już tylko na podpis prezydenta. Zaraz po ich uchwaleniu pojawiły się liczne prośby o ich zawetowanie. Na to jednak szanse są raczej małe. Jak bowiem zapowiedział już prezydencki minister Krzysztof Szczerski, Andrzej Duda podpisze ustawy w ciągu najbliższych kilku dni.

Teraz jednak pojawił się nowy apel, tym razem o zorganizowanie przez głowę państwa, pod jej auspicjami i z jej udziałem, w Pałacu Prezydenckim, wysłuchania publicznego na temat zmian, które mają w niedługim czasie wejść w życie w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Inicjatorzy przypominają Andrzejowi Dudzie, że uzasadniając w lipcu tego roku złożenie wet do obu ustaw, mówił, iż ważne dla niego jest, aby zostały one „naprawione tak, aby były do przyjęcia dla wszystkich, także dla tych, którzy nie będą nimi zachwyceni”.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Kasta walczy o przetrwanie?(2017-12-20 07:37) Zgłoś naruszenie 514

  Nie ma co zwlekać, należy jak najszybciej podpisać i w końcu rozliczyć tą zorganizowaną mafię w czarnych togach zwaną określającą się jako specjalną kastą?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mikieee(2017-12-20 11:55) Zgłoś naruszenie 31

  Jeden układ zastępowany innym. Politycy są zepsuci i dbają tylko o swoją kieszeń i PIS nie jest tu wyjątkiem, co już pokazali wiele razy. BEZ prawie działa.

  Odpowiedz
 • BoloiLolo(2017-12-21 17:54) Zgłoś naruszenie 00

  Jestem osobą bezpartyjną ,,,,przyglądam się tym dziwowiskom 50 lat a przepracowałem w ciągłości 42 lata rozpoczynając prace w ciężkich czasach na budowie w 1967 roku,,stwierdzam jako osoba z statutem pokrzywdzenia -okradzenia przez nowy """Instytut Upodlenia Narodu Polskiego--Amber Gold""" że zmiany w Sądownictwie są tak niezbędne jak głodnemu z Matchauzen chleb , Admirał Pan Ziobro musi działać zdecydowanie bo w przeciwnym razie te zmiany mogą się wyślizgnąć z biurka działań operacyjnych,,,aby poprzeć działania Pana Ministra powiem pisząc FAKTUM że moje 4 Pozwy w Sądach Gdańskich odbiły się jak od ściany z""" Betonu Ciężkiego""" to nie jest normalne zjawisko,,buta , korupcja pokazywana w Telewizji Polskiej a co do Sądu Najwyższewgo to na 1000 kasacji rozpatrzono tylko kilkanaście a co z resztą ,,,to też pokazywała Polska Telewizja,,,czysta SzarlataneraJA,,,,, A NIE Sądy--taka jest ""Rzeczywista Prawda""

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane