Prokuratorzy coraz częściej zajmują majątek firmowy

autor: Anna Łużniak, Salwador Milczanowski12.12.2017, 08:36; Aktualizacja: 12.12.2017, 09:23
Tylko w I półroczu 2017 r. zabezpieczono majątek o łącznej wartości 0,5 mld zł.

Tylko w I półroczu 2017 r. zabezpieczono majątek o łącznej wartości 0,5 mld zł.źródło: ShutterStock

PROBLEM: Organy ścigania chwalą sobie nowe narzędzie, jakim jest konfiskata rozszerzona, i wprost przyznają, że nie obawiają się po nie sięgać. Jak poinformował resort sprawiedliwości, w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów prokuratury w całym kraju wydały ok. 400 postanowień o zastosowaniu tego nowego narzędzia walki z przestępczością gospodarczą. W ocenie ekspertów – niewykluczone jednak, że w praktyce mogą się zdarzać sytuacje, że przed widmem zastosowania takiego instrumentu stanie przedsiębiorca, którego mienie mogło zostać wykorzystane przez sprawcę, np. przez nielegalnie działającego wspólnika. Jak w takiej sytuacji się bronić? Jak wygląda procedura odwoławcza?

Konfiskata rozszerzona – nowe narzędzie walki z przestępczością gospodarczą weszło w życie 27 kwietnia 2017 r. Wprowadziła je ustawa z 23 marca 2017 r. o zmianie kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 768). Wdrożono tym samym nowe reguły stosowania zabezpieczenia oraz przepadku korzyści majątkowych, a nawet całych przedsiębiorstw.

Na konferencji prasowej 20 listopada 2017 r. prokurator generalny podsumował ostatnie miesiące stosowania nowych przepisów dotyczących przepadku korzyści pochodzących z przestępstwa, w tym stosowania konfiskaty rozszerzonej. Wynika z nich, że tylko w I półroczu 2017 r. zabezpieczono majątek o łącznej wartości 0,5 mld zł. Znaczny udział w tym miał nowy instrument.

ISTOTA ROZWIĄZANIA: DLACZEGO JE WPROWADZONO?

Nowy instrument walki z zorganizowaną przestępczością nakazała Polsce wdrożyć unijna dyrektywa. UE uznała, że obowiązujące do tej pory regulacje prawne nie były wystarczająco skuteczne

Nowela kodeksu wdrożyła do polskiego porządku prawnego unijną dyrektywę numer 2014/42/UE z 3 kwietnia 2014 r. w sprawie zabezpieczenia i konfiskaty narzędzi służących do popełnienia przestępstwa i korzyści pochodzących z przestępstwa na terenie Unii Europejskiej (Dz.Urz. UE z 2014 r. L 127, s. 39 ze zm.). UE uznała, że obowiązujące do tej pory regulacje prawne nie były wystarczająco skuteczne wobec świetnie zorganizowanych grup przestępczych czy nawet pojedynczo działających przestępców, którzy efektywnie ukrywali korzyści majątkowe uzyskane z przestępstw gospodarczych, powodując tym samym często wielomilionowe straty Skarbu Państwa.

Celem zmian jest rozszerzenie zakresu odpowiedzialności sprawców przestępstw gospodarczych czy skarbowych. Chodzi o to, aby mieli świadomość, że grozi im nie tylko konieczność odbycia kar za popełnione czyny, ale przede wszystkim dodatkowe dolegliwości majątkowe.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane