statystyki

Konfiskata rozszerzona zastosowana w praktyce

autor: Emilia Świętochowska05.07.2017, 07:55; Aktualizacja: 05.07.2017, 09:09
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Na razie status pokrzywdzonych bezprawnym procederem ma ok. 100 osób, ale śledczy nie wykluczają, że może być ich nawet trzy razy więcej.źródło: ShutterStock

14 osób uwikłanych w lichwiarską działalność usłyszało zarzuty w głośnej sprawie prowadzonej przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku. Łączna wartość szkód finansowych, jakie wyrządzili swoim ofiarom podejrzani, szacowana jest na ok. 16 mln zł.

 Na razie status pokrzywdzonych bezprawnym procederem ma ok. 100 osób, ale śledczy nie wykluczają, że może być ich nawet trzy razy więcej.

Jak podkreślił na wczorajszej konferencji prasowej prokurator generalny Zbigniew Ziobro, to jedno z wielu śledztw dotyczących pożyczek lichwiarskich prowadzonych w całej Polsce, ale pierwsze, w którym zastosowano przepisy o konfiskacie rozszerzonej. Umożliwiają one m.in. zajęcie i orzeczenie przepadku mienia przepisywanego przez sprawców przestępstwa na osoby trzecie.

Z informacji przekazanych przez PG wynika, że na razie na podstawie obowiązujących od końca kwietnia regulacji śledczym udało się zabezpieczyć dwa domy.

Gdańska prokuratura ustaliła dotąd, że lichwiarze zawarli umowy pożyczki od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych pod zastaw 87 nieruchomości.

– Umowy te z jednej strony zawierały ukryte odsetki, a z drugiej – rażąco zaniżały wartość nieruchomości, którymi dysponowali pokrzywdzeni – wyjaśniał na konferencji Ziobro.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane