statystyki

Odpowiedzialność byłego premiera. ETPC ocenia prowadzenie postępowania

autor: Dominika Bychawska-Siniarska05.12.2017, 09:08; Aktualizacja: 05.12.2017, 10:36
Do wyroku zdanie odrębne złożył sędzia z Polski

Do wyroku zdanie odrębne złożył sędzia z Polskiźródło: ShutterStock

Na kanwie sprawy Haarde p. Islandii (skarga nr 66847/12) Europejski Trybunał Praw Człowieka miał okazję wypowiedzieć się co do sposobu pociągania do odpowiedzialności polityków. Haarde był premierem Islandii (2006–2009).

Gdy kraj dotknął kryzys, zaproponował ustawę, która dała możliwość przejęcia przez rząd kontroli nad bankami. Weszła ona w życie w październiku 2008 r. Parlament utworzył też komisję do zbadania zaniedbań w zakresie polityki finansowej, które doprowadziły do kryzysu. Komisja nie miała możliwości ukarania sprawców, w razie ustalenia nieprawidłowości miała obowiązek zgłosić je prokuratorowi krajowemu. Haarde został wezwany do zeznań dwukrotnie. Komisja opracowała raport, w którym wskazywała na rażące zaniedbania ze strony premiera. Raport został poddany głosowaniu, w którym zdecydowano o skierowaniu sprawy Haarde’ego do Trybunału Stanu.

W maju 2011 r. premierowi postawiono sześć zarzutów. W kwietniu 2012 r. Trybunał Stanu uniewinnił go od trzech. W pozostałych przypadkach dopatrzył się naruszenia islandzkiej konstytucji, w tym art. 17 mówiącego o dbałości w „ważnych państwowych sprawach”. Premier nie zastosował bowiem procedur, do jakich zobowiązywała go ustawa o odpowiedzialności ministerialnej (nie zwołał specjalnego posiedzenia, kiedy kryzys się rozpoczął). Już na początku 2008 r. wiadomo było, że kryzys może dotknąć banki i Skarb Państwa. Haarde miał informacje na ten temat, ale nie zaproponował dyskusji nad nimi na żadnym z 52 ministerialnych spotkań zwołanych między lutym a październikiem 2008 r. Pomimo stwierdzenia winy byłemu premierowi nie wymierzono kary.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane