statystyki

RPO przyłącza się do skargi na ekshumację

autor: Piotr Szymaniak05.12.2017, 07:24; Aktualizacja: 05.12.2017, 08:10
Problem z brakiem możliwości zaskarżenia decyzji prokuratora o ekshumacji ujawnił się na kanwie śledztwa smoleńskiego

Problem z brakiem możliwości zaskarżenia decyzji prokuratora o ekshumacji ujawnił się na kanwie śledztwa smoleńskiegoźródło: ShutterStock

Artykuł 210 kodeksu postępowania karnego w zakresie, w jakim nie przewiduje możliwości złożenia zażalenia na zarządzenie wyjęcia zwłok z grobu, narusza prawo do ochrony życia prywatnego – uważa dr Adam Bodnar. Rzecznik praw obywatelskich przyłączył się do toczącej się przed Trybunałem Konstytucyjnym sprawy dotyczącej ekshumacji bez zgody rodziny.

Zgodnie z art. 47 ustawy zasadniczej każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.

– Oznacza to, że osoba, której prawa naruszono, musi mieć zapewniony dostęp do sądu, tj. prawo do uruchomienia procedury przed sądem niezależnym, bezstronnym i niezawisłym. Adresatem prawa do sądu jest państwo, które ma obowiązek ustanowienia określonych regulacji o charakterze ustrojowym i procesowym oraz ich przestrzegania – zaznacza RPO, który dodaje, że konstytucja gwarantuje także kontrolę instancyjną orzeczeń oraz decyzji.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane