statystyki

RPO przyłącza się do skargi na ekshumację

autor: Piotr Szymaniak05.12.2017, 07:24; Aktualizacja: 05.12.2017, 08:10
Problem z brakiem możliwości zaskarżenia decyzji prokuratora o ekshumacji ujawnił się na kanwie śledztwa smoleńskiego

Problem z brakiem możliwości zaskarżenia decyzji prokuratora o ekshumacji ujawnił się na kanwie śledztwa smoleńskiegoźródło: ShutterStock

Artykuł 210 kodeksu postępowania karnego w zakresie, w jakim nie przewiduje możliwości złożenia zażalenia na zarządzenie wyjęcia zwłok z grobu, narusza prawo do ochrony życia prywatnego – uważa dr Adam Bodnar. Rzecznik praw obywatelskich przyłączył się do toczącej się przed Trybunałem Konstytucyjnym sprawy dotyczącej ekshumacji bez zgody rodziny.

Zgodnie z art. 47 ustawy zasadniczej każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.

– Oznacza to, że osoba, której prawa naruszono, musi mieć zapewniony dostęp do sądu, tj. prawo do uruchomienia procedury przed sądem niezależnym, bezstronnym i niezawisłym. Adresatem prawa do sądu jest państwo, które ma obowiązek ustanowienia określonych regulacji o charakterze ustrojowym i procesowym oraz ich przestrzegania – zaznacza RPO, który dodaje, że konstytucja gwarantuje także kontrolę instancyjną orzeczeń oraz decyzji.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane